ASATRU - czyli nordyccy bogowie i my

Wstęp do magii

Mitologia nordycka jest pełna magii. Również w sagach dosyć często mamy do czynienia z opisami różnych praktyk, np.: seiðr, spá, galdr czy utiseta. Wśród znalezisk archeologicznych trafiamy na inskrypcje runiczne (np. na broni, przedmiotach codziennego użytku, darach składanych bogom czy w miejscach pochówku), które mają zapewnić pomyślność i ochronę.

Nie sposób przecenić roli magii w dawnych wierzeniach.  Nie była ona jednak (i nadal nie jest) niezbędna w codziennym życiu.

Tak samo i teraz magia nie stanowi nieodłącznej części Asatru. Praktyki tego typu to zjawisko rzadkie, a często wręcz wzbudzające nieufność wśród wyznawców Forn Siðr.

Blot i symbel to nie magiczne rytuały. Wierność bogom i swoim najbliższym także nie ma z tym nic wspólnego. Szacunek dla natury to nie magia żywiołów. Do świętowania również nie jest nam potrzebna magia, mimo iż np. wróżbiarstwo bywa czasami dodatkową składową większego święta.

Na tej stronie przedstawiamy zarys zagadnień stanowiących część szerokopojętego wróżbiarstwa oraz magii nordyckiej.

Jednak wielbicieli ezoteryki czeka tu spore rozczarowanie - ta strona nie jest dla Was.

Nie będzie tu rozkładów kart runicznych, zostanie natomiast obalona większość newage’owych mitów związanych z runami.

Nie znajdziesz tu nic na temat tzw "pracy" z bogami czy żywiołami, ale może zrozumiesz, dlaczego te określenia nie mają nic wspólnego ani z dawnymi wierzeniami, ani z współczesnym Asatru.

Nie będzie tu kolorowych opisów naszych własnych doświaczeń z seidr, spa czy utistetą - tutaj dowiesz się tylko jak to działa, jak jest obrazowane w źródłach historycznych i na czym polega współczesna rekonstrukcja tych praktyk. Jeżeli będziesz mieć pytania - zapraszamy na forum lub spotkanie.

Nie poznasz tu żadnego wielkiego samozwańczego guru, który Cię wtajemniczy i inicjuje - jeżeli potrzebujesz kogoś takiego, to poszukaj sobie w sieci stron i forów z “ezo” w nazwie.

Tutaj nikt nie poda Ci na tacy przepisu, zaklęcia czy runy, ale jeżeli jesteś wystarczająco zdeterminowany, to informacje zawarte na tej stronie pomogą Ci kontynuwać badania na własną rękę. Trafisz na rzetelne publikacje związane z tym tematem i prawdopodobnie będziesz również w stanie odróżnić kompetentne opracowanie danego zagadnienia od ezoterycznej papki.

 

Tutaj poznasz tylko fakty, bez otoczki niesamowitowści i wielkiej tajemnicy.

 

Magia nie jest dla wszystkich.

Graphic: Vrede Vyrd, Coding: Hieroglif 2012 ©