ASATRU - czyli nordyccy bogowie i my

Herbstblot i Alfablot - Rówonoc jesienna

 

Herbstblot (Herbstfest, Haustblot, Fallfest) obchodzimy podczas zrównania jesiennego. O "haust blót" możemy poczytać między innymi w Ynglinga saga. 

To czas podziękowania za plony. 

Nazywane jest również świętem Dis, publicznie i hucznie obchodzonym tuż po zbiorach, w dożynki. Swięto to kojarzone jest często z Alfablot, chociaż generalnie uważa się, iż Herbstblot jest świętem rolniczym, natomiast Alfablot hodowlanym. Najprawdopodobniej występowały po sobie, czyli pierwsze w październiku po żniwach a drugie w listopadzie, w czasie świniobicia.

Wraz z jesiennym disablotem rozpoczyna się długi okres uczt, zwany Zimowymi Nocami. Niektórzy badacze za początek tego okresu uważają Alfablot. W tym samym czasie kończył się sezon na wyprawy morskie, co oznacza że zarówno rolicy jak i wikingowie gromadzili się w domach. W czasie tego okresu bawiono się, śpiewano, grano w gry planszowe i zręcznościowe, polowano oraz urządzano uzcty, na których przejadano zapasy zgromadzone przez caly roku. W połowie Zimowych Nocy odbywało się najdłuższe i najweselsze święto w roku - Jul. Cały ten okres kończyło drugie święto - Disablot.

Graphic: Vrede Vyrd, Coding: Hieroglif 2012 ©