ASATRU - czyli nordyccy bogowie i my

Zarys mitologii nordyckiej

Podobnie jak na inne indoeuropejskie systemy wierzeń, na mitologię nordycką składają się mity o bogach i boginiach, bohaterach, cudownych krainach, powstaniu oraz końcu świata. W przeciwieństwie do wielu innych mitologii europejskich, przekaz mitologii nordyckiej zdoła dotrwać do naszych czasów w stosunkowo bogatej postaci. Stało się tak głównie za sprawą islandzkich autorów, takich jak Snorri Sturluson, którzy postanowili przekazać znane im stare opowieści następnym pokoleniom. Tak powstały obie Eddy: Młodsza (Prozaiczna) i Starsza (Poetycka). Stanowią one podstawowe źródło wiedzy na temat wierzeń naszych germańskich przodków. Dodatkowo zapisy odnoszące się do bogów i ich kultu znajdziemy w sagach, skandynawskich kronikach królewskich oraz Germanii rzymskiego historyka Tacyta.

Centralne postaci nordyckiej mitologii stanowią bogowie pochodzący z dwóch początkowo zwaśnionych rodzin Wanów i Asów. Oba rody z czasem doszły do porozumienia. Przedstawiciele Wanów zamieszkali wśród Asów. W asatru czcimy na równi obie te grupy bogów.

W uproszczeniu można powiedzieć, że Asowie należą do bogów uranicznych: władają zjawiskami atmosferycznymi, do ich siedziby Asgardu prowadzi tęczowy most Bifrost. Jednak każdy z Asów ma własny krąg wpływów, zainteresowań. Mądry Odyn – wszechojciec bogów i ludzi posiadł sekrety magii, poezji oraz bitewnego szału. Jego znająca przeznaczenie małżonka Frigg patronuje małżeńskim przysięgom. Thor wyróżnia się jako doskonały wojownik, pan burz, siły witalnej i rolnictwa, zaś Tyr to bóg sprawiedliwości i honoru. Ród Asów może poszczycić się również wieloma innymi boginiami i bogami, którzy dokonują bohaterskich czynów wpływając na losy naszego świata. Badacze wskazują na źródłosłów słowa As w ans - staronordyckim określeniu pala, drewnianego idola pod jakimi wcześni germanie oddawali często kult bóstwom uranicznym.

Wanowie to bogowie chtoniczni, związani z ziemią, urodzajem, płodnością, bogactwem i tajemniczymi zaświatami. Do najbliższych ludziom Wanów należą kojarzeni z dostatkiem, płodnością i wojną Frej oraz Freja, a także ich rodzice: sprawujący pieczę nad wodami Njord i utożsamiana z Matką Ziemią Nerthus. Nazwę rodu Wanów kojarzy się zazwyczaj ze staronordyckim vaenpiękny oraz staroindyjskim vanaspożądanie.

Oprócz bogiń i bogów mitologię nordycką zamieszkuje wiele cudownych istot takich jak alfy, karły/czarne alfy, różnego pochodzenia giganci, smoki czy ludzie. Ich dom stanowi dziewięć  światów osadzonych na spinającym wszechrzecz jesionie Yggdrasil. Znamy więc Asgard oraz Wanaheim – siedziby Asów i Wanów. Nieżyczliwą krainę lodowych gigantów – Jotunheim, trawiony płomieniami ognistych gigantów Muspellheim, zamgloną otchłań Niflhel oraz spokojną przystań zmarłych w Hel. Pozostałe trzy światy to siedziby ludzi (Midgard), alfów (Alfheim) i dwergarów/czarnych alfów (Svartalfheim).

Bogactwo mitologii nordyckiej dało podstawę różnorodności i wielowymiarowości asatru wraz z jego afirmacją otaczającego nas wszechświata. Podobno jego najpiękniejszą część stanowi właśnie Midgard, siedziba ludzi.  Z pewnością mają oni z czego być dumni i za co wdzięczni zwracając się z darami (tu bym dała link do Rytuały i obrzędy – Podstawy) do swoich boskich krewniaków – Asów i Wanów.

                                                                                                                                Autorka: Lena
Korekta: KozioU

Graphic: Vrede Vyrd, Coding: Hieroglif 2012 ©