ASATRU - czyli nordyccy bogowie i my

Heathen? Co to znaczy i jak się to ma do Asatru?

Heathen to określenie stosowane jako nazwa dla osób bedących poganami (w odróżnieniu od neopogan) i oddających cześć bogom panteonu germańskiego. W tym słowie zawierają się zarówno wierzenia rekonstruujące stary obyczaj - Asatru na Islandii, anglo-saski Theodizm, Wanatru, amerykańskie Odynizmy - jak i wszelkie ścieżki niesklasyfikowane.
Mianownikiem wspólnym jest oddawanie czci bogom nordyckim oraz rekonstrukcja wierzeń, co wyłącza grupy wiccańskie oddające cześć bogom Wicca pod postaciami naszych bóstw.
Heathen zatem to szersze pojęcie niż Asatru, ale węższe niż pogaństwo. Samo Asatru dotyczy ludzi, którzy już w tych wierzeniach zostali wychowani. W związku z tym, jako pierwsze pokolenie, powinniśmy de facto nazywać siebie heathen, nie Asatru. Heathen jednakże niezwykle ciężko jest przetłumaczyć na język polski, umównie używamy więc nazwy Asatru, zdając sobie sprawę z różnic, jakie są między nami, a asatryjczykami urodzonymi na Islandii. Z uwagi na znaczenie słowa Asatru (“wierność Asom”) uważamy, że to uproszczenie nie jest nadużyciem.
Graphic: Vrede Vyrd, Coding: Hieroglif 2012 ©