Wywiad - opracowanie

artykuły do dyskusji i przemyśleń

Re: Wywiad - opracowanie

Postprzez Viking » środa, 20 czerwca 2012, 21:08

No kwestii chrześcijaństwa nie poruszajmy jednak pamiętajcie że ten wywiad tak naprawde nie był dla Was - wy już swoje wiecie i to co tam napisałem nic wam nie powie bo taką wiedze macie od hoho. Natomiast gdy rozmawia się z ludźmi mniej doświadczonymi to ten temat porównywania się pojawia. To tak jak dyskutuje o libertalianiźmie z kimś kto dopiero wchodzi w temat - wtedy jedna czwarta albo i połowa rozmowy schodzi na porównania do socjalizmu itd. Gdy rozmawiam z kimś kto jest bardziej doświadczony zwykle tak się nie dzieje. Gdy spotykam innych pogan też np gadamy o tym jaka wyglądają rytuały asatru a jak rodzimowiercze, dyskutujemy o istocie bogów słowian i wikingów. Ale gdy gadam z kolegą który jest agnostykiem wychowanym w religii katolickiej i pierwsze słyszy o asatru ale chciałby się dowiedzieć to połowe czasu nawet z jego inicjatywy się to porównuje. Każdy z nas kiedyś zapewne w swym życiu takie porównanie zrobił - wywiad jest dla ludzi zainteresowanych podstawami asatru i akurat częsc pytań o chrześcijaństwo pojawia się dlatego że ludzie często o to pytają. Nawet chrześcijanie ];)

Vrede z tą magią chyba coś nie tak jest w redakcji i to powinno się pojawić pod innym pytaniem, nie ja to redagowałem ale jak widze bede musiał to zrobić i to dokładnie @]:D

"To na tej samej zasadzie z założeniami Asatru nie jest sprzeczne kaligrafowanie chińskich znaków, składanie origami, uczenie się irlandzkiego gaelic, szermierka sportowa czy naprawianie telewizorów. To też tylko umiejętności nie mające związku z Asatru, a nie przeszkadzające mu. Więc... po co je mieszać z religią, po co mówić o nich przy okazji opowiadania o Asatru?"

Bo wielu miesza to z religią albo nie ma pojęcia gdzie magia u nas ma miejsce - moze wydaje Ci sie że chodze pod domach i opowiadam ludzią o asatru ale ja zwyczajnie mam wielu znajomych na filozofii, teologii, religioznawstwie ]:) Takie dyskusje to nasza rozrywka przy piwie. Może Wy zwyczajnie o asatru częściej rozmawiacie w pogańskim gronie gdzie ludzie już mają pojęcie o co chodzi?

Część miodu wylewasz ale przed rytuałem poświęca się całość.

Co do różnych kapłanów od różnych bogów nie pamiętam teraz gdzie to było ale znajde specjalnie dla Ciebie ]:D Napewno gdzieś o tym czytałem wydało mi się to zresztą logiczne bo czemu ktoś kto ma dobry kontakt z Odynem nie miałby prowadzić poświęconego mu rytuału - a na innym święcie na czesć Thora role kapłana może pełnić ktoś komu jest bliski Thor?

Wypowiadałem się "my" bo znam asatryjczyków się ze mną zgadzajacych - spokojnie będzie adnotacja że to moje poglądy. Moge się jeszcze wypowiadać jako ktoś z AFA. Co do ludzi ze ślaska to mam tu paru przyjaciół zaintereswoanych asatru, jest paru asatryjczków, kilku pogan germańskich którzy się tak nie określają - pamiętajcie że Asatru Śląsk nadal działa tylko nie ma ich w internecie właściwie i ja już tam się nie udzielam raczej.
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Postprzez Szerszen » środa, 20 czerwca 2012, 21:26

Viking napisał(a):Co do różnych kapłanów od różnych bogów nie pamiętam teraz gdzie to było ale znajde specjalnie dla Ciebie ]:D Napewno gdzieś o tym czytałem wydało mi się to zresztą logiczne bo czemu ktoś kto ma dobry kontakt z Odynem nie miałby prowadzić poświęconego mu rytuału - a na innym święcie na czesć Thora role kapłana może pełnić ktoś komu jest bliski Thor?

Ale to jest niejasno opisane i z tekstu wynika, że mimo iż niekoniecznie mamy kapłanów, to jednak mamy i to "specjalizujących się" w pojedynczych bogach... nie dość, że jest to bez sensu dla politeisty, to w dodatku na ile moje źródła nie kłamią, raczej nie występowało. W efekcie, robisz zamieszanie również osobom postronnym, bo spotkają się potem z kimś innym kto popuka się w głowę i stwierdzi, że ktoś im bzdur naplótł.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Vrede » czwartek, 21 czerwca 2012, 06:35

Kiedy przeczytałam to zdanie o kapłanach to w wyobraźni pojawił mi się obraz blotu prowadzonego przez kilka osób na raz :> To rzeczywiście warto jakoś doprecyzować.
Przypuszczam, że może chodzić o to, że jedna osoba czuje się bliżej związana z Thorem a druga z Frejem, więc kiedy organizowany jest blot dla większej ilości osób na cześć któregoś z bogów to chce go prowadzić (lub jest do tego wybierana przez innych) osoba, która świetnie czuje się w tej roli. Co nie oznacza, że człowiek "od Thora" nie robi również blotów dla pozostałych bogów.

W sumie to więcej zastrzeżeń mam do autorki pytań, chociaż przysłowie mówi, że niby głupich nie ma... Te niestety sprawiają takie wrażenie. Są totalnie nieprzemyślane i osoba z takim podejściem na reportera się nie nadaje. I nie chodzi tu o posiadanie choćby podstawowych informacji na temat, który chce się rozwinąć w wywiadzie a o wiedzę ogólną. Jedno ze sztandarowo durnych pytań to właśnie to: "Czy mogę być asatryjczykiem i jednocześnie wyznawcą innej religii?". Część pytań sugeruje, że autorka nie zna tematu, który porusza a inna część dowodzi, ze posiada mnóstwo dziwacznych informacji, typu "Asatru ma opinię dość krwawego. Jak jest z prawem zemsty?". Taki zestaw pytań pasuje do nastolatki, która obejrzała film o wikingach a nie do profesjonalisty.
Można to jeszcze w pewnym stopniu naprawić dodając jakąś adnotację do tego wywiadu, w której wyjaśniono by czytelnikom:
- w jaki sposób był przeprowadzony wywiad (fakt, że przez maile i w dłuższym okresie czasu wyjaśnia pewien chaos, który się tam pojawia)
- czego wywiad dotyczył (nie ogólnie "obszerny wywiad o Asatru" tylko subiektywnych opinii pana Zenka na temat innych religii i skrótowych informacji dotyczących tego w co pan Zenek wierzy i jak to u niego wygląda)
- z kim jest wywiad (Kto Ty jesteś, w jakim mniej więcej wieku (wbrew pozorom to ważna informacja), coś o AŚ i co tam robisz, jak się można z Tobą skontaktować)
- kto przeprowadził wywiad (kim jest ta osoba, czym się interesuje, w jakim jest wieku)
- po co zrobiła ten wywiad (żeby zaspokoić własną ciekawość i znaleźć odpowiedzi na swoje pytania (a czasami powymyślać na siłę jakieś pytania od czapy), czy żeby przybliżyć ewentualnym czytelnikom inne spojrzenie na świat, dostarczyć informacji o... itd.) ogólnie jakie były założenia tego procesu i idea całego wywiadu? Czy w ogóle jakaś była, czy to po prostu spontan, coś co wyniknęło z maili?
Vrede

Postprzez Thordis » czwartek, 21 czerwca 2012, 08:22

Viking napisał(a):No kwestii chrześcijaństwa nie poruszajmy jednak pamiętajcie że ten wywiad tak naprawde nie był dla Was - wy już swoje wiecie i to co tam napisałem nic wam nie powie bo taką wiedze macie od hoho. Natomiast gdy rozmawia się z ludźmi mniej doświadczonymi to ten temat porównywania się pojawia. To tak jak dyskutuje o libertalianiźmie z kimś kto dopiero wchodzi w temat - wtedy jedna czwarta albo i połowa rozmowy schodzi na porównania do socjalizmu itd. Gdy rozmawiam z kimś kto jest bardziej doświadczony zwykle tak się nie dzieje. Gdy spotykam innych pogan też np gadamy o tym jaka wyglądają rytuały asatru a jak rodzimowiercze, dyskutujemy o istocie bogów słowian i wikingów. Ale gdy gadam z kolegą który jest agnostykiem wychowanym w religii katolickiej i pierwsze słyszy o asatru ale chciałby się dowiedzieć to połowe czasu nawet z jego inicjatywy się to porównuje. Każdy z nas kiedyś zapewne w swym życiu takie porównanie zrobił - wywiad jest dla ludzi zainteresowanych podstawami asatru i akurat częsc pytań o chrześcijaństwo pojawia się dlatego że ludzie często o to pytają. Nawet chrześcijanie ];)

Czyli miałam rację? Ten wywiad jednak naprawdę służy temu, żeby oświecić laików jakie to chrześcijaństwo jest złe, a Asatru inne? Ok, to ja już swoje wiem...
Thordis

Postprzez ThorrUlfR » czwartek, 21 czerwca 2012, 08:25

He He nie ma to jak misja poganizacyjna wśród nieswiadomych monoteistów ]8]
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Viking » czwartek, 21 czerwca 2012, 08:46

Raczej chodziło o przedstawienie laikom podstaw asatru a z doświadczenia wiem że ktoś kto wcześniej był chrześcijaninem takiego porówania potrzebuje bo wiele pogańskich pojęć jest mu zupełnie obcych - tyle i aż tyle ]8]
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Postprzez Szerszen » czwartek, 21 czerwca 2012, 08:46

@ThorrUlfR
Nieee... współczesna wojna religijna.

@Viking
To w takim razie te pojęcia są IMHO źle podane i w kontekście opozycji i wrogości zamiast przekazania informacji.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez ThorrUlfR » czwartek, 21 czerwca 2012, 08:57

"Raczej chodziło o przedstawienie laikom podstaw asatru" - tylko dlaczego w formie mocno spłyconej i często mylnej?
A poza tym jak już wczesniej zostalo wykazane z wywiadu więcej "lajek" dowie się o Twoich fobiach niż o rzeczywistym Asatru.
Skoro już czujesz potrzebę uświadamiania niewiedzacych to zrób to profesjonalnie, tak żeby złaknieni wiedzy tą wiedzę uzyskali i nie szkodząc współwyznawcom.
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Thordis » czwartek, 21 czerwca 2012, 09:34

Viking, mam propozycję. Zredagujcie ten wywiad porządnie, a wtedy nam pokażcie, ok? Prawdopodobnie będzie to miało duży wpływ na jakość odbioru tekstu. Bo tak, jak mówi Vrede i jak wcześniej powiedziałam ja: ten tekst ogólnie jest rażąco nieprofesjonalny i wygląda w tej chwili dosłownie jak zlepek maili powklejanych w jeden dokument ;P Więc na przyszłość - chcąc się czymś pochwalić publicznie, zrób to kilka dni później, ale w porządniejszej formie, niż na gorąco, byle szybko, a w wersji "cholernie roboczej".
Thordis

Poprzednia strona

Powrót do Asatryjskie teksty