Wanowie

artykuły do dyskusji i przemyśleń

Wanowie

Postprzez Vrede » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 14:03

Na stronie umieszczone są już teksty Leny i KozioUa dotyczące kultu Wanów.
http://www.asatru.pl/wanowie.html
Wszyscy, którzy pamiętają wykład, który odbył się przed Vetrablotem na pewno się już cieszą ;-)
Przyjemnej lektury!
Vrede

Re: Wanowie

Postprzez SvartSol » niedziela, 8 stycznia 2012, 15:56

Lektura jak najbardziej przyjemna i warta przeczytanie!!!
@]:D ]8]
SvartSol

Postprzez Thorn » niedziela, 8 stycznia 2012, 23:46

Bardzo ładny i nie rozwleczony niemiłosiernie opis. Właśnie czegoś takiego szukałem.
:piwo: :piwo:
Á bjargi stóð með Brimis eggjar,
hafði sér á höfði hjalm;
þá mælti Mímis höfuð fróðligt it fyrsta orð
ok sagði sanna stafi.
Thorn

Postprzez Fimbulvintir » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 16:26

Dobra robota! ]8]
Mam jednak kilka pytań ]:P
1. Jak Wanaheim (Wanów) Ragnarok nie dotyczy jeżeli Yggdrasil zostanie zniszczone (wg Wikipedii)?
Kod: Zaznacz cały
[...]ocean podniesie się do takiego poziomu, że pod jego falami zginie drzewo świata, Yggdrasil, a z jego głębi wynurzy się nowy, zielony świat – Gimlea[...]

2. Jak można składać ofiary samemu sobie?
Także Frej, regent bogów, obrał siedzibę niedaleko od Uppsali, gdzie zamienił na straszliwą i niesławną ofiarę przebłagalną stary zwyczaj modlitwy przy składaniu darów bogom, który był kultywowany przez wiele wieków i pokoleń. On to zaczął dawać bogom ohydne ofiary, w których uśmiercano ludzi.

To na razie będzie na tyle, jak nasuną mi się jeszcze jakieś pytania to nie omieszkam zapytać.
Fimbulvintir

Postprzez KozioU » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 18:10

No więc widzisz, interpretacja mitów i sag sprzed tysiąca lat to nie matematyka, żeby za każdym razem wychodził ci ten sam jednoznaczny wynik. Myślisz, że w Biblii nie ma fragmentów które sobie wzajemnie przeczą? Są, tylko kościół je doktryną i oficjalną wykładnią próbował z takich rzeczy oczyścić. A ponieważ my nie mamy papieży i kościoła, sami możemy sobie interpretować i dyskutować. Nie jest może łatwiej, ale za to ciekawiej i jest o czym dyskutować przy rogu. Pamiętaj, że Eddy to tylko zbiór opowieści różnych autorów (Snorri tylko je zebrał i spisał) i nie wszyscy bardowie pamiętali i powtarzali je identycznie.

Fimbulvintir napisał(a):1. Jak Wanaheim (Wanów) Ragnarok nie dotyczy jeżeli Yggdrasil zostanie zniszczone (wg Wikipedii)?

Znajdę potem cytat który mówi o Njordzie i jego powrocie do Wanaheimu, gdzie przetrwa Ragnarok. Jak? Nie wiem, może kraina Wanów jest "in a galaxy far far away" i tam pożar świata nie dotrze.

Fimbulvintir napisał(a):2. Jak można składać ofiary samemu sobie?
Także Frej, regent bogów, obrał siedzibę niedaleko od Uppsali, gdzie zamienił na straszliwą i niesławną ofiarę przebłagalną stary zwyczaj modlitwy przy składaniu darów bogom, który był kultywowany przez wiele wieków i pokoleń. On to zaczął dawać bogom ohydne ofiary, w których uśmiercano ludzi.

To na razie będzie na tyle, jak nasuną mi się jeszcze jakieś pytania to nie omieszkam zapytać.

W cytowanym przez Ciebie kawałku (wygląda na Ynglingasaga) ród Ynglingów wywodził swoje pochodzenie od Freya, uznając go za jednego ze starych królów Szwecji. Więc nie ma tu sprzeczności, bo Frey - król składa ofiary Freyowi - bogu. Poza tym patrz pierwszy akapit mojego posta.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Lena » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 19:14

Dodam, że Frej, Freja i Njord byli oficjalnymi ofiarnikami bogów i składali mi dary, np.: w "Pieśni Hyndli" 2-4 Freja wzywa Odyna oraz zapowiada złożenie ofiar Thorowi. A przypadki składania samemu sobie i to ofiary z samego siebie, też są poniekąd w naszej mitologii znane ;).
Lena

Postprzez Fimbulvintir » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 19:20

Dzięki Ci Koźle i Tobie Leno, wiele mi to wyjaśnia. A co do propozycji z rogiem to ja bardzo chętnie, tylko mieszkam na takim zadupiu zwanym Ziemią Lubelską i nie będe miał okazji do dyskusji. I tu nasuwa mi się kolejne pytanie może trochę pod offtop podchodzące, a mianowicie czy planujecie jakiś asatryjski zjazd (oprócz tego ogólnoeuropejskiego).
Fimbulvintir

Postprzez KozioU » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 20:13

KozioU napisał(a):Znajdę potem cytat który mówi o Njordzie i jego powrocie do Wanaheimu, gdzie przetrwa Ragnarok.

OK, miałem chwilę, żeby pogrzebać i oto obiecany cytat (z Vafthrudnismal):
38.
"(...)
Skąd Njord przybył między synów Asów
Chodź z Asów nie pochodzi?"

39.
"W Wanaheimie stworzyli go wiedzy pełni
Władcy i dali go w zakład bogom,
Przy końcu świata wróci on do domu,
Do wiedzy pełnych Wanów"

Poza tym mamy wiele tak zwanych "dowodów nie wprost", które są dyskusyjne, ale należy je wziąć pod rozwagę:
- Z Wanów tylko Frey bierze udział w Ragnarok (ale on ze względu na urodzenie jest uznany w zasadzie za Asa, więc to jego obowiązek poniekąd). Gdyby Wanaheim miał zostać zniszczony pewnie ktoś jeszcze by się pofatygował żeby o niego walczyć. Skoro o niego nie walczą, to może dla tego, że jako ci którzy znają przyszłość, wiedzą, że nic im nie grozi?
- Jak wiadomo zakładnikiem pokoju w Wanaheimie jest Hoenir. 63. strofa Voluspa mówi o tym, że po końcu świata on właśnie będzie jednym z nielicznych Asów, którzy przeżyją zagładę. Narzuca się tylko jedno rozwiązanie - przeczeka ją w Wanaheimie, bo Wanaheim nie zostanie zniszczony.

Dowodów na to, że nie wszystkie światy zostaną unicestwione w Ragnarok jest więcej (choćby Hel, gdzie bitwę przeczeka Baldr), ale to temat na osobny wątek albo wieczorną dyskusję przy piwie. Zachęcam do uważnego czytania Eddy, a nie Wikipedii.

Co do zjazdów, to nic mi na razie nie wiadomo. Poza tym z tego co pisałeś jesteś niepełnoletni, więc i tak byłby problem z Twoim uczestnictwem.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Powrót do Asatryjskie teksty