Centralizacja / rejestracja

Re: Centralizacja / rejestracja

Postprzez Dachs » czwartek, 16 maja 2013, 13:22

Thordis napisał(a):Oczywiście, że jawnie. I przecież to jest normalne. Chyba że się czegoś wstydzisz. Wówczas cóż..., sorki ale, niepięknie. Rodziny też się wstydzisz? Chodzenia na obiad do cioci Marysi? Wypowiem się w swoim imieniu. Uważam, że nie mam się czego wstydzić. Jestem dumna z tego, że jestem asatryjką. I nie wstydzę się do tego publicznie przyznawać. W moim otoczeniu każdy o tym wie, a jeżeli nie wie, to tylko dlatego, że nigdy nie pytał ani nie wynikło to podczas jakiejkolwiek luźnej rozmowy. Nie widzę żadnego powodu, dlaczego miałabym się z tym kryć, jakbym robiła coś złego. Chyba że Ty masz poczucie, że robisz coś złego, ale to już nie jest ani mój problem, ani nikogo z nas.

Tym razem ja zapytam, czy TY masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem ? Przecież nie pytam, czy ma być jawne czy tajne, tylko czy zdajemy sobie sprawę, że sformalizowana działalność w formie stowarzyszenia ma różne oblicza. Oprócz tego ślicznego i wspaniałego to także to ciemniejsze - użeranie się z urzędami, księgowość itd. a także konieczność nawiązywania interakcji ze światem. Jeśli wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, to ok, jedziemy z tym koksem...

Thordis napisał(a):A robienie kuku komukolwiek, może właśnie szczególnie ze względów religijnych, jest w tym kraju, nie wiem czy wiesz, karalne.

Wiem to doskonale. Ale kilkanaście lat praktyki w tej dziedzinie wiedzy podpowiada mi, że są równi i równiejsi wobec prawa. Kilka wiadomości powyżej jest przytoczony przykład, ile nowych związków wyznaniowych zarejestrowano za rządów Buzka - też zrobiono kuku kilku z nich odmawiając rejestracji z błahych powodów. Może się okazać, że nie dając się "skukać" popełniliśmy przestępstwo.

Thordis napisał(a): Może najpierw zapytaj tych osób, ile z nich czuje się tak urażonych utworzeniem stowarzyszenia, że planuje zerwać z jego członkami wszelki kontakt i strzeli focha?

To samo pytanie do Ciebie. Ludzie potrafią się obrazić zawsze i z każdego powodu.

Thordis napisał(a):Moim zdaniem, kolejne mnożenie bezpodstawnych obaw.

Tak generalnie, lepiej chyba dzielić się wątpliwościami przed niż po (to jak z robieniem dzieci). Słusznie piszesz, że to tylko Twoje zdanie.

Żeby nie było, że się Ciebie czepiam - jestem pod wrażeniem Twoich zdecydowanych poglądów. Ale będę polemizował - z przyjemnością @]:D
Dachs

Postprzez Thordis » czwartek, 16 maja 2013, 13:43

Dachs napisał(a):Przecież nie pytam, czy ma być jawne czy tajne, tylko czy zdajemy sobie sprawę, że sformalizowana działalność w formie stowarzyszenia ma różne oblicza.

Aja nie odpowiedziałam na pytanie "czy ma być jawne czy tajne", tylko stwierdziłam fakt, że dla mnie jawne działanie jest czymś normalnym i wyraziłam swoją wątpliwość co do obaw przed "jawnością działania".

Dachs napisał(a):Oprócz tego ślicznego i wspaniałego to także to ciemniejsze - użeranie się z urzędami, księgowość itd.

Ale przecież od dłuższego czasu dyskutujemy także o sprawach urzędowych i księgowości, więc to chyba świadczy, że zdajemy sobie z tego sprawę i że obawy, iż sobie jej nie zdajemy są bezpodstawne. Zresztą... o tym w poprzednim poście wcale nie wspominałeś, a jedynie o dyskryminacji i robieniu kuku, więc odniosłam się do Twoich wypowiedzianych wówczas słów, nie do tych, które dodałeś dopiero teraz.

Dachs napisał(a):a także konieczność nawiązywania interakcji ze światem.

No i właśnie to miałam na myśli i do tego argumentu piłam, bo uważam, że to nie powinno stanowić dla nas problemu.

Dachs napisał(a):Może się okazać, że nie dając się "skukać" popełniliśmy przestępstwo.

Wybacz, może jestem mało pojętna, ale nie rozumiem. Co i kto miałby nam zrobić, żebyśmy musieli tak się bronić, by popełnić przestępstwo? Sądzę, że tutaj akurat mocno przekoloryzowałeś. Albo to ja kompletnie nie pojmuję, o co może Ci chodzić.

Dachs napisał(a):To samo pytanie do Ciebie.

Moja odpowiedź brzmi: Wierzę w zdrowy rozsądek ludzi, którzy identyfikują się z Asatru. Dlatego nie zakładam, że strzelą focha z byle powodu.

Dachs napisał(a):Tak generalnie, lepiej chyba dzielić się wątpliwościami przed niż po (to jak z robieniem dzieci).

Oczywiście, że lepiej. Ale przecież po to, żeby osoby o odmiennym zdaniu mogły z tymi wątpliwościami polemizować, jeżeli uważają je za bezzasadne. Ja te akurat wątpliwości uważam za bezzasadne, więc polemizuję.

Dachs napisał(a):Ale będę polemizował - z przyjemnością

I nawzajem ];) @]:D
Thordis

Postprzez Dachs » czwartek, 16 maja 2013, 14:19

@Thordis
A bo to tak jest, jak się pisze na odległość zamiast bezpośrednio rozmawiać, najlepiej w towarzystwie czegoś dobrego do picia. Jeden skrót myślowy i klapa...
Musi być w statucie, że wszelkie decyzje ABSOLUTNIE podczas bezpośredniego spotkania, żadne tam elektroniczne formy komunikacji.
Dachs

Postprzez Ulf » sobota, 18 maja 2013, 11:16

A tak przy okazji dyskusji o stowarzyszeniu...
http://www.acumenpublishing.co.uk/display.asp?K=e2012112912255675&dtspan=180%3A420&sort=sort_date%2Fd&m=69&dc=105

Czy chcemy, zeby zawsze bylo cos o "nas BEZ nas" ?
Zeby Asatru bylo jednym tchem wymieniane z Wicca, Thelema i bogowie wiedza z czym jeszcze, jako jedna z "importowanych form religijnych" przedstawiana okiem wiccanskiego autora?

Ja nie chce. I mam nadzieje ze powstanie Stowarzyszenia Asatryjskiego to zmieni.
Ulf

Postprzez Szerszen » niedziela, 19 maja 2013, 19:53

A jak to niby zmienisz?
Oprotestujesz książkę?

Zresztą taka jest prawda - sensu stricte ciągłości nie ma i nie było ani na Islandii ani u nas.
Chcemy czy nie, klasyfikuje nas to jako neopogan.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Viking » niedziela, 19 maja 2013, 21:13

Ale się dyskusja rozwinęła widze - ale jak macie 15 chętnych to wybierajcie cele i zakładajcie stowarzyszenie bez ogladania się na innych - powaznie i bez sarkazmu @]:D Nie ma co tracić czasu na zastanawianie się komu się to nie spodoba, co wam się uda zdziałać a czego się nie uda itd itd to wyjdzie potem jak zaczniecie działać. Część ludzi się przyłączy, inni bedą się od was odcinać albo was nie lubić - to normalne ale co i jak przekonacie się dopiero jak ta organizacja powstanie. Teraz możecie się nagadać ile chcecie i nic z tego nie wyniknie tak naprawde - bo najlepiej się wszystko okazuje w marszu.
Jakby AFA się oglądało na to co inni myślą, komu się coś niepodoba i co nam się może nie udać to by nigdy ta organizacja nie powstała, działanie to najlepsza metoda i to wam po przeczytaniu całej dyskusji radze bo widze że macie dość środków i czasu ( do prowadzenie Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej jest tak naprawde 2 ludzi a i tak robimy w roku pare imprez sporych więc nie ma się co bać o czas - jeśli nie planujecie co tydzień wielkich koncertów to spokojnie go wystarczy).
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Postprzez Ulf » poniedziałek, 20 maja 2013, 22:29

Neo czy poganstwo - akurat w tym przypadku nie chodzi o definicje, Szerszeniu.
Ani o oprotestowywanie ksiazki.
Ale napewno chodzi o zmiany i o przyszlosc...

Ksiazka podlinkowana przeze mnie w poprzednim poscie jest niejako pokłosiem corocznej konferencji naukowej "Wspolczesne neopoganstwo i rodzimowierstwo", poświęconej badaniom nad poszczególnymi aspektami współczesnego pogaństwa, duchowością i działalnością społeczną neopogan. Sama konferencja adresowana jest zarówno do naukowców; religioznawców, antropologów, politologów, jak również przedstawicieli grup i związków neopogańskich.

I wydaje mi sie, ze duze znaczenie ma czy na takiej konferencji, na temat Asatru wypowiadaja sie osoby niezaangazowane, pani Zosia ktora jest prywatnie asatryjka czy przedstawiciel oficjalnie dzialajacego w Polsce stowarzyszenia asatryjskiego.
To MY, a nie kto inny, powinnismy zadbac o nasz publiczny wizerunek - bo tylko wtedy bedzie on taki, jaki bysmy chcieli. Czyli prawdziwy.
Ulf

Postprzez Hrefna » poniedziałek, 20 maja 2013, 22:42

OffTopic!
Przypominają mi się z zupełnie innej, dawniejszej bajki prace pani Bożeny Gierek, świetnego celtologa, na temat współczesnego druidyzmu. Bzdura na bzdurze. A celtologa lepszego od niej w Polsce nie ma... tylko nie ma też żadnego oficjalnego ciała druidzkiego, są pojedynczy członkowie OBOD czy BDO czy HOOD, a nawert chyba ADF, chociaż takiego nie znam. Do których pani Gierek docierać się nie chciało...
kolejny argument ZA.
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez Thordis » wtorek, 21 maja 2013, 08:00

Bo nie da się wiarygodnie wypowiadać w imieniu czegokolwiek, czego samemu się nie praktykuje. Żadna praca doktorska ani profesura nie daje znajomości praktycznej, żywej. Jakkolwiek doskonałą miałoby się wiedzę teoretyczną.
Thordis

Postprzez scramasax » piątek, 24 maja 2013, 16:35

Gadu gadu. Co trzeba podpisać i gdzie. Dziś rano spojrzałem na swoje odbicie i pomyślałem że chciałbym aby Asatru zaistniało oficjalnie w naszy.kraju zanim całkiem osiwieję. I biorąc pod uwagę ten 0,5% podatku kiedyś chcę go przeznaczyć na coś co wspieram swoją wiarą.
scramasax

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neopogańskie ścieżki i bezdroża