Rasizm w Asatru

Re: Rasizm w Asatru

Postprzez Szerszen » wtorek, 12 lipca 2011, 22:50

dawaj źródło... rozprasujemy je....
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Tyrsson Ulvhjerte » wtorek, 12 lipca 2011, 23:59

Poszukam, może znajdę...
Tyrsson Ulvhjerte

Postprzez Thordis » wtorek, 9 sierpnia 2011, 18:20

Heh.W końcu przekonałam sama siebie, żeby spróbować przebrnąć przez ten tekst i sprawdzić jak daleko jest już posunięty mój anglojęzyczny wtórny analfabetyzm ;P No i okazało się, że jednak ten mój kiepski, dawno nieużywany inglisz podołał! :D I wyszła mi czyściutka trójeczka jak w mordę strzelił.
Thordis

Postprzez KozioU » wtorek, 9 sierpnia 2011, 18:27

OffTopic!
Brawo, trzeba czasem wysilić zwoje. Bo nieużywany organ zanika...
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Thordis » wtorek, 9 sierpnia 2011, 18:48

OffTopic!
No widzisz, a ja się ostatnio za mocno chyba skupiłam na tym, żeby mi inne nie zanikły... :roll:
Thordis

Postprzez KozioU » wtorek, 9 sierpnia 2011, 19:01

OffTopic!
Równowagę zachować musisz, młody jedi! ;)
KozioU

Postprzez Michał » środa, 12 września 2012, 14:29

Strzelam za 3.
Ja zagadnienie religii widzę jeszcze w innym świetle. Mam dobrego kumpla (przyjaciela?), który jest poganinem słowiańskim. Wyznaje Peruna itd. ale ma duży szacunek dla Norse i zgadzamy się razem, że te północne religie są bardziej nasze, bardziej logiczne i konkretne. Nie polega to na tym, że czarnoskóry, Azjata, czy Arab nie mogą wyznawać Asatru, bo ja nie mam nic przeciwko. Chodzi o to, że inne warunki są na pustyni, a inne na północy. Poglądy religii basenu Morza Śródziemnego są mi obce, bo całe życie oglądam zimny Bałtyk, i gdyńskie wzgórza i lasy. Zimną tu na prawdę zawiewa i jest nie za ciepło, rzekłbym - skandynawsko. To nie czyni mnie lepszym wyznawcą od kogokolwiek, ale sprawia że warunki w jakich dzieją się historie bohaterów nordyckich, są mi bliskie, łatwe do zrozumienia mimo perspektywy czasu. Pustynie Izraela są mi obce.
Michał

Postprzez Wyrwidup » niedziela, 16 czerwca 2013, 10:57

Czyste 4 z małym wyjątkiem - gdybym osobiście znał osobę i wiedział, że naprawdę szanuje Forn Siðr bardziej niż kulturę z której pochodzi (i związane z tą kulturą panteony), to może sobie być zielona w szkocką kratkę nawet. Niemniej jednak uważam takie wydarzenie za mało prawdopodobne. No wyobraźcie sobie Thing na którym zasiada pan Bambo Matomba z gaciami w kroku i kilogramowym złotym mjölnirem ]:D
Bycie wikingiem jest stanem umysłu...
Wyrwidup

Postprzez KozioU » niedziela, 16 czerwca 2013, 13:48

Wyrwidup napisał(a):wyobraźcie sobie Thing na którym zasiada pan Bambo Matomba z gaciami w kroku i kilogramowym złotym mjölnirem ]:D

Wyobrażam sobie bez problemu. Tak samo jak afrykański zespół śpiewający stare piosenki Grzesiuka: http://www.youtube.com/watch?v=1Oa4zc8Ut5c
Wszystko jest wyłącznie kwestią obustronnego szacunku.
KozioU

Postprzez Wyrwidup » niedziela, 16 czerwca 2013, 14:22

Fantastyczne - nie znałem ]:)
I fakt - wzajemny szacunek to wzajemny szacunek. Może po prostu poznałem w życiu zbyt dużo ciemnoskórych, którzy nie okazali żadnego mi żadnego szacunku (a nawet wprost przeciwnie) i osobiste doświadczenia zgeneralizowały mi się na ogół. Co nie zmienia faktu, że takie właśnie doświadczenia mam, taki punkt widzenia przyjąłem i przy takim będę obstawał. Dla mnie to po prostu inne, obce plemię i zawsze będę trochę podejrzliwy. Tak jak napisałem wcześniej - jeśli jakaś konkretna jednostka przekona mnie o swoim honorze i poszanowaniu, to drobiazgi takie jak kolor staną się nieistotne. Zanim jednak coś takiego się stanie mój punkt widzenia pozostanie sceptyczny. innymi słowy niewzruszone 4.
Bycie wikingiem jest stanem umysłu...
Wyrwidup

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Etyka