Asatru a homoseksualizm

Asatru a homoseksualizm

Postprzez Sigrarr » piątek, 24 czerwca 2011, 21:10

Chcę poruszyć temat podejścia do homoseksualizmu w Asatru.
Z początku nakreślę, że dla mnie to nie jest problem ważny i nie pisałbym o tym tutaj, gdyby nie to, że to na stronie asatru.pl (na podstronie FAQ) temat ten został poruszony. Zacytuję:

asatru.pl napisał(a):11. A co z gejami i lesbijkami?

Heteroseksualizm i homoseksualizm, są dwoma stronami tego samego medalu - seksualizmu.
Od wielu lat toczy się dyskusja wśród Asatryjczyków o podejście do tego tematu. Skrzydło konserwatywne sztywno trzymające się tradycji uważa, że istnieje dostatecznie dużo przesłanek wskazujących na to, że osoby określone jako ergi były napiętnowane społecznie. Z drugiej strony, liberalni asatryjczycy uważają, że żywa i rozwijająca się religia, nie może ślepo powielać wzorców myślenia sprzed 1000 lat i że każdy bez względu na "preferencje" seksualne może znaleźć swoją ścieżkę ku bogom Asgardu.
Jesteśmy wprawdzie rekonstrukcjonistami ale rozumienie słowa "ergi" tak jak w V czy X wieku raczej cofałoby nas zamiast rozwijać.
Asatru nie jest skamieliną lecz żywą religią współczesnych ludzi.
[http://www.asatru.pl/faq.html#odp11]

Co tu widać? Z jednej strony próbę dyplomatycznego uznania, że każdy może sobie na to patrzeć jak chce, że są różne skrzydła itd. Ale z drugiej strony został tu częściowo narzucony (czy po prostu - zaprezentowany) ten "liberalny" punkt widzenia; oto bowiem skrzydło konserwatywne jest sztywno trzymającym się tradycji, rozumienie słowa "ergi" tak jak w V czy X wieku raczej cofałoby nas zamiast rozwijać, a Asatru nie jest skamieliną lecz żywą religią współczesnych ludzi.

No i gwóźdź programu - zdanie pierwsze: Heteroseksualizm i homoseksualizm, są dwoma stronami tego samego medalu - seksualizmu.
Może i można mi zarzucić skażenie myśleniem tomistyczno-jezuickim, ale dla mnie, jeśli jest jakiś medal-seksualność i ma dwie strony, to jego stronami są męskość i kobiecość. I tyle.

Może i są czasy tolerancji, kolorowości i słodkich szczeniaczków, ale moim zdaniem takie pójście z duchem czasu to lekka przesada. I teraz moja sugestia. Sugeruję, żeby odpowiedź na pytanie 11. w FAQ przeformułować tak, żeby w odbiorze była bezstronna, przedstawiające "obiektywnie" "oba" spojrzenia na sprawę albo w ogóle zagmatwać to tak, żeby wynikało z tekstu tylko tyle, że to nie jest ważny problem ;)
Sigrarr

Re: Asatru a homoseksualizm

Postprzez Ask » piątek, 24 czerwca 2011, 21:50

Mi osobiście formuła pochodząca z faq odpowiada i nie widzę potrzeby jej zmieniac. Natomiast jeżeli tobie Kolego Aregirs przeszkadzają geje w Asatru, czy poza ruchem pogańskim, to nie ściemniaj, tylko pisz uczciwie - będzie to zresztą zgodne z 9 cnotami ;)
Ask

Postprzez Sigrarr » piątek, 24 czerwca 2011, 23:38

Poganinem-asatryjczykiem jestem w tej chwili mniej niż na poły, więc nie bardzo miałbym ochotę rozpisywać się nad tym, czy coś mi w tym gronie przeszkadza. Przy czym odczuwam pewną więź z ideami Asatru (wraz z jego cnotami, w takim czy innym ujęciu) i z chęcią bym się identyfikował z treściami głoszonymi na asatru.pl i w przypadku znacznej ich części mam taką możliwość.
A to, czy są gdzieś geje, czy ich nie ma, to mnie nie obchodzi (powiedzmy, że jeśli nie dominują); przeszkadzałoby mi natomiast, gdyby otaczali mnie takowi ze swoimi skłonnościami się obnoszący oraz przeszkadza mi traktowanie homoseksualizmu jako równoległej normy, czegoś równie wartościowego jak miłość i związki damsko-męskie. A ta odpowiedź w FAQ w sumie tak temat potraktowała i zirytowało mnie to na tyle, że - niechętnie, bo niechętnie - poruszyłem tu ten wątek i przestawiłem swoją sugestię. Sugestię, nie żeby zrugać homoseksualizm, lecz żeby wywalić wydźwięk pro-gejowski (ok, "nieco pro-gejowski").
Sigrarr

Postprzez Szept » sobota, 25 czerwca 2011, 06:17

A mnie interesuje też, jak ten problem był traktowany w kulturze dawnych germanow. W tym czasie w wielu krajach homoseksualizm był karany nawet śmiercią. Dla odmiany w starożytnej Grecji był czymś zwyczajnym, gdyż uważano nawet, że prawdziwa miłosc moze istnieć jedynie miedzy mężczyznami. Co kraj to obyczaj. A jak to było u Germanów?
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez Szerszen » sobota, 25 czerwca 2011, 09:22

W tym wypadku wydaje mi się (a temat jest drażliwy), że wypada rozróżnić wiarę - tej nikt nikomu nie może na dobrą sprawę zabronić, od konsekwencji społecznych.

Tak więc osoby homoseksualne mogą być tak samo asatryjczykami czy heathen jak heteroseksualne.

Osobną sprawą może być ich status w klanie... tylko że to po pierwsze - interpretacja samego klanu, po drugie samej osoby. IMHO naturalne to nie to samo co normalne - ale to jest moje personalne zdanie i nie implikuje innego traktowania homoseksualistów w codziennych kontaktach bo ni ziębi mnie ni grzeje co kto robi w łóżku, póki mnie do niego nie ciągnie.

Kiedyś dla klanu, dochodził aspekt płodnościowy - związki homoseksualne nie mogą mieć dzieci, więc w pewien sposób zmniejszały "siłę rozrodczą klanu". Obecnie klany są w zasadzie nie tyle wspólnotami rodowymi co grupami bliskich znajomych, co spycha ten aspekt na dalszy plan.

Ostatnia kwestia - tego nieszczęsnego ergi, które po pierwsze było najprawdopodobniej określeniem, tylko na jednego "partnera" homoseksualnego - tego biernego, a więc w domyśle słabszego, po drugie najprawdopodobniej było określeniem wieloznacznym (i mogło oznaczać po prostu "osłabiony" lub "tchórzliwy") sprowadzanie go jedynie do aspektu seksualnego jest niesłuszne.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ergi
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ask » sobota, 25 czerwca 2011, 09:25

@Aregirs - jeżeli masz problemy z homoseksualistami to jest Twój osobisty problem a nie Asatru. Z osobistymi fobiami niestety nie ma co dyskutowac i ja tego też robic nie będę. A skoro nie czujesz się w pełni asatryjczykiem to czy masz prawo zmieniac zasady obowiązujące w Asatru Polska ;) :D ?

@Szept - w Skandynawii homoseksualizm był traktowany jednoznacznie negatywnie, osoba oskarżona o sodomię spotykała się z pogardą współplemieńców i mogła zostac skazana przez Thing na banicję, natomiast oskarżenie takie postrzegano jako zniewagę i osoba znieważona miała prawo wyzwac oszczercę na pojedynek i jeżeli go zabiła nie musiała płacic główszczyzny.

Z mitologicznego punktu widzenia homoseksualizm w kontekście zniewagi pojawiał się w sagach jako obelga w Lokasennie (Edda tłum. Załuskiej - Stromberg s. 114-115) Jednooki zarzucał Lokiemu nieobyczajne związki (wraz z rodzeniem dzieci ;) ) natomiast w odpowiedzi Zdrajca oskarżał Jednookiego o czary "kobietom właściwe" co wg niego tożsame było z nierządem :lol: . Jednym słowem pokłóciły się chłopy przy piwsku i sobie od pedałów nawrzucały :mrgreen:
Może Ci to jednak dac pewien pogląd na ocenę homoseksualizmu w Skandynawii. Warto więc zadac sobie pytanie czy powracac do tych tradycji? Osobiście mi się wydaje że nie i dlatego w faq jasno jest to określone. Bardzo mi ta formuła odpowiada i jej twórcom stawiam :piwo:
Zatwardziały heteroseksualista Ask :mrgreen:
Ask

Postprzez Sigrarr » sobota, 25 czerwca 2011, 10:41

@Ask - jasne, że nie mam prawa, dlatego niczego nie żądam, lecz jedynie sugeruję ;)
Sigrarr

Postprzez Szept » sobota, 25 czerwca 2011, 10:54

Dzięki za wyjaśnienie :)
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez KozioU » niedziela, 26 czerwca 2011, 15:37

Aregirs napisał(a):Poganinem-asatryjczykiem jestem w tej chwili mniej niż na poły

Skoro nie czujesz się asatryjczykiem, czemu chcesz narzucać co jest w FAQ na naszej stronie? Co jest przesadą, a co nią nie jest w tym temacie niech jednak pozostanie do uznania osób, które czują się Asatru.

Zaglądanie ludziom pod kołdrę zostawmy tym, których to podnieca. My skupmy się na rzeczach ważnych.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Sigrarr » niedziela, 26 czerwca 2011, 19:23

KozioU napisał(a):Zaglądanie ludziom pod kołdrę zostawmy tym, których to podnieca. My skupmy się na rzeczach ważnych.

W porządku, tylko nie rozumiem, do czego to się miało odnosić :>
Ja nie rozpocząłem (a przynajmniej nie w każdym sensie) tutaj dyskusji o tej tematyce, tylko zareagowałem na FAQ asatru.pl
(no i nijak to skupianie się na rzeczach ważnych ma się do tekstów w stylu Heteroseksualizm i homoseksualizm, są dwoma stronami tego samego medalu - seksualizmu.).

KozioU napisał(a):
Aregirs napisał(a):Poganinem-asatryjczykiem jestem w tej chwili mniej niż na poły

Skoro nie czujesz się asatryjczykiem, czemu chcesz narzucać co jest w FAQ na naszej stronie? Co jest przesadą, a co nią nie jest w tym temacie niech jednak pozostanie do uznania osób, które czują się Asatru.

Nawet gdybym mógł, to i tak nic bym nie narzucał, a na dodatek nie mogę, bo to nie moje i tak czy siak (z)robicie jak chcecie.
Ok, jak mam się nie wtrącać, to już siedzę cicho.
Sigrarr

Następna strona

Powrót do Etyka