Tarot oraz runy.

Tarot oraz runy.

Postprzez MyLittleAnime21 » wtorek, 10 listopada 2015, 14:41

Witam wszystkich! Na wstępie pragnę zaznaczyć że jest to mój pierwszy post, więc proszę o przymknięcie oka na niedociągnięcia @]:D
Dodatkowo, jeśli palnę tutaj coś głupiego, prawdopodobnie wynika to z mojej niewiedzy lub źle zinterpretowanych informacji.

Do rzeczy. Runy czyli futhark, jest darem od Odyna. Służy jako sposób wróżenia oraz talizman. Co jednak z kartami tarota?
Uznaję, że aby wróżyć potrzebny jest DAR. Niektóry uważają że to kontakt z demonami, złymi duchami lub innymi bytami sprawia że karty faktycznie przewidują zdarzenia, oraz potrafią opisać czyjąś przeszłość. Jako że Asatru opiera się na życiu tu i teraz uciekanie w świat demonów oraz wróżenia (które, czasami potrafi być niczym narkotyk, równie uzależniające) nie jest do końca dobre, z naszego punktu widzenia. Zgodzicie się ze mną?
Nie wiem, czy z runami jest tak samo. Przecież to dar on samego Odyna, więc raczej nie powinien kojarzyć się negatywnie. Z drugiej strony, osoby które potrafią posługiwać się kartami lub runami, muszą mieć kontakt z czymś wyższym. Chrześcijanie powiedzą że to demony, a my co? Jak to jest Waszym zdaniem?
Pragnę też dodać że runy zawsze kojarzyły mi się lepiej niż sam tarot, ale to po protu moje upodobania ]:)
Pozdrawiam!
MyLittleAnime21

Re: Tarot oraz runy.

Postprzez Thurs_84 » środa, 11 listopada 2015, 17:55

Witaj @]:D

Przede wszystkim nie łączyłbym run z tarotem, bo to coś zupełnie innego.Nie uważam też by wróżenie za pomocą run było złe, ważne tylko by mieć świadomość czego się dotyka i jak może to wpłynąć na nas oraz otaczający Świat ];)
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez MyLittleAnime21 » środa, 11 listopada 2015, 18:37

Ja również nie traktuję run jako coś złego. Wręcz przeciwnie, tak jak napisałem to tarot mi się źle kojarzy ];)
Byłem natomiast ciekaw Waszego zdania o wróżeniu ogólnie, oraz o sposobach tj. runy i tarot.
MyLittleAnime21

Postprzez ThorrUlfR » czwartek, 12 listopada 2015, 11:23

Zasadniczo moim zdaniem runy służyły do zapisywania tekstu !
Czy wykorzystywano je do wróżenia? - nie ma na to twardych dowodów, no ale z drugiej strony wróżyć można nawet z sarnich bobków wiec kto wie?? ]:D
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez MyLittleAnime21 » czwartek, 12 listopada 2015, 22:21

Oczywiście że najważniejszą częścią Asatru, jest wiara w bogów, jednak magia również stanowi istotny element. Szczególną rolę pełnią tutaj akurat runy. Inni poganie, korzystają również z wielu sposobów wróżenia, my nie różnimy się za dużo. Zapewne dlatego w ogóle postał tak nazwany dział ];)

Znalazłem taki oto teks: http://www.mrooczlandia.com/magia/asatru/asatru_9.html
Co o nim sądzicie?
MyLittleAnime21

Postprzez Satu » piątek, 13 listopada 2015, 11:56

"Mrocznolandia" mówi chyba sama przez siebie. Szkoda, że autor (a zapewne autorka) wypowiada się w imieniu społeczności o rzeczach, w które tylko ona (ewentualnie jej podobni) wierzy. To też dość typowe dla takich tekstów.
Nie szukaj w internecie informacji o runach, tym bardziej od strony magicznej, bo trafisz tylko na ezoteryczne głupoty ludzi, którzy bardzo by chcieli walnąć w kogoś fireballem i są przekonani, że mogą. I to bez użycia zapałek lub zapalniczki.
Zacznijmy od wykreślenia z całej dyskusji jakiś aniołów, diabłów i innych nadludzkich, nadprzyrodzonych sił działających w akcie wróżenia. Nie jesteśmy w kręgach chrześcijańskich i przesycenie takim myśleniem nie doprowadzi do zrozumienia żadnej z wiar przedchrześcijańskich ani znaczenia magii w tych kulturach.
Gdyby zagłębić się choć trochę w forum (a warto, bo podobne wątki już się pojawiały) można by się dowiedzieć, że wróżenie nie było i nie jest zbyt dobrze postrzegane w Asatru. Wyrd bowiem przypomina sieć, po której na drugi koniec można podróżować niezliczony drogami pomiędzy węzłami. Wróżenie, na zasadzie samospełniającej się przepowiedni, zamyka większość dróg i zmusza nas (a raczej sami się do tego zmuszamy) do podróżowania tylko jedną. Widać chyba od razu, jak jest to bezcelowe. Zwłaszcza, że większość z osób wykorzystujących do tego runy czy tarot bardzo chciałaby coś umieć, ale tak naprawdę przypomina to raczej zmyślanie lub czytanie z rozłożonej obok książki i z wróżeniem nie ma nic wspólnego.
Satu

Postprzez Thordis » poniedziałek, 16 listopada 2015, 17:10

Nie rozumiem wkładania do jednego worka run i tarota.

Futhark to przede wszystkim alfabet, najprawdopodobniej używany także do celów magicznych i rytualnych. Nie przypominam sobie w tej chwili żadnego tekstu źródłowego (jeżeli ktoś inny sobie przypomina, niech mnie sprostuje), który mówiłby o używaniu run do wróżenia. Poza jednym cytatem z Tacyta, który twierdzi, że Germanie wróżyli z uprzednio oznaczonych drewienek - nie ma tu jednak mowy o tym, JAK były one oznaczone i czy na pewno runami.

Są za to opisane inne sposoby używania run, np. do leczenia oraz nieudanej próby czegoś w rodzaju uroku miłosnego, o czym mówi Saga o Egilu:

"Egil zapytał kim jest, gdyż wzruszył go jej okropny stan. Thorfinn odpowiedział, że ma na imię Helga i jest jego córką; Jest chora od dawna; jej problemem jest straszny ból w nogach; nie może spać w nocy i jako jedyna cierpi na tę chorobę.
– Czy cokolwiek było czynione aby ozdrowiała? - zapytał Egil
– Runy były ryte – odrzekł Thorfinn – syn władcy je uczynił; a ona poczuła się gorzej niż wcześniej po tym zabiegu. Ale być może Ty Egilu, możesz coś zaradzić na tę chorobę?
– Być może nie pogorszę jej stanu, jeśli wezmę się za nią swymi rękoma. - odrzekł Egil.
Następnie Egil zakończył swój posiłek, podszedł do kobiety i rozmawiał z nią. Nakazał podnieść ją z posłania i położyć swieżą pościel i tak uczynili. Następnie przeszukał jej łóżko i znalazł w nim kość wieloryba, na której były runy. Egil odczytał je, następnie przeciął i zeskrobał do ognia. Spalił również kość, na której były wyryte. Nakazał też wynieść starą pościel i dobrze wywietrzyć.
Następnie Egil zaśpiewał:

Run nie powienien ten ryć,
kto ich nie umie czytać;
Od czarów ciemności pełnych
znaczenie można zagubić
Dziesięć słów źle spisanych
Na kości tej było wyrytych
One to piękną niewiastę
W ból i chorobę wprawiły.

Następnie Egil wyrył runy i ułożył je pod poduszką, na której chora leżała. Ona zaś stwierdziła, że jest niewyspana, ale czuje się już dobrze. Była jednak nadal osłabiona. Mimo to jej ojciec i matka byli zachwyceni. Thorfinn zaoferował Egilowi całą pomoc jaką mógł mu okazać."

Inne teksty mówiące o runach jako narzędziu magicznym lub rytualnym to Havamal, jedna z pieśni Eddy poetyckiej:

" 141. Runy otrzymasz i czytelne znaki.
Bardzo wielkie runy
Bardzo mocne runy
Co Olbrzym Śpiewak zabarwiał a bogowie stworzyli
I boski run Głosiciel rytował.

142. Odin - Asom, Alfom - Dain,
Dwalin - Karłom,
Alswidr - Olbrzymom, a ludzkiemu pokoleniu -
Ja sam runy kreśliłem.

143. Czy wiesz, jak rytować trzeba? Wiesz, jak badać trzeba?
Czy wiesz, jak rysować trzeba? Wiesz, jak obrabiać trzeba?
Czy wiesz jak modlić się trzeba? Wiesz jak ofiary składać trzeba?
Czy wiesz, jak przekazać trzeba? Wiesz, jak na ofiarę zabić trzeba?"

czy pieśń Sigrdrifa, także z Eddy poetyckiej:

"Bukowe są runy, narodzin są runy,
wszystkie runy napoju,
runy mocy są też;
Kto je pozna poprawnie i prawdziwie odczyta,
temu runy pomogą;
Zawsze pomagają
Póki Bogowie istnieją."

Ten ostatni cytat może ewentualnie budzić skojarzenia z wróżeniem, ale też wcale niekoniecznie - "poprawne odczytanie" nie musi wcale oznaczać tego samego, co "wróżenie".

A co do tego, czy wróżenie z run to coś złego, czy nie... Satu interesująco, i według mnie trafnie, to opisała. Nie uważam, że należy takie działania demonizować, ale z drugiej strony nie uważam też, że każdy powinien się tym interesować i że - jak to stwierdziłeś - "magia również stanowi istotny element". Magia i jej sposób działania jest związana z konstrukcją świata, opisywaną przez religię. Praktykowanie jej to jednak przypadki jednostkowe, nie jakaś ogólna tendencja.

Nie do końca rozumiem też pytanie. W religiach naturalnych działania magiczne wynikają z konstrukcji świata, nie z ingerencji jakiś istot.
Thordis

Postprzez MyLittleAnime21 » wtorek, 17 listopada 2015, 12:12

Wszystko jasne, dziekuje za odpowiedzi. Powiem szczerze ze założyłem ten wątek zeby sie czegoś dowiedziec, a nie starać sie udowodnić Wam cokolwiek, gdyz jeszcze zdecydowanie za mało wiem ]:)
MyLittleAnime21

Powrót do Magia