Wandalowie nasi bracia ... i przodkowie

Re: Wandalowie nasi bracia ... i przodkowie

Postprzez Satu » czwartek, 28 lutego 2013, 14:47

No właśnie problemem chyba w mniejszym stopniu jest sarmackie spojrzenie na świat, bo jemu zawdzięczamy niechęć do wszystkiego nie tylko germańskiego, ale wojny, rozbiory i wszelkie inne występki Niemieckie przeciw nam. Przecież kiedy było braterstwo z germanami a kiedy atak H.? Trudno się dziwić, że pamiętamy to drugie nie pierwsze.

Artykuł naprawdę ciekawy i powinno pojawiać się takich więcej żeby odświeżyć ludziom pamięć, bowiem i ci starszy i młodzi zapominają czego uczyli się na historii. Szkoda, że wielu ludzi zamyka się w patrzeniu "mieszkam w Polsce to jestem Słowianinem, ty mieszkasz w Niemczech to jesteś germanem, a on w Norwegii to wikingiem (taa...)" zamiast przyjąć do wiadomości, że mieszanie się kultur i społeczeństw to kwestia odwieczna, nie nowoczesna.
Satu

Postprzez Szerszen » piątek, 1 marca 2013, 10:45

Ale ale... w szkołach uczą nadal, z tego co wiem niestety historii opartej na sterotypach narodowościowo-nacjonalistycznych z przełomu XIX i XX w. i Począwszy od Mieszka (przed którym tylko dzika głusza) - już chrześcijanina, jesteśmy w myśl wykładni ludem Słowiańskim.

Jest to bzdura... ale powtarzana przez lata zakorzeniła się głęboko. Większość osób zresztą ma dziś historię głęboko, tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę... nic więc dziwnego, że naród coraz głupszy, bo odcięty od korzeni, nie ma dostępu do mądrości przodków ani nie jest w stanie per analogia dojść do wniosków o konsekwencjach rzeczywistości.

Tymczasem, to co się dzieje dziś, może w nieco innej skali, ale działo się już i wcześniej. Tyle, że wtedy lud miał swoją historię, legendy i mity. Dziś zabierane jest nawet to - i to jest problem, przy kulcie jednostki zamiast wspólnoty, taki lud, pozbawiony korzeni jest skazany na zagładę.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Satu » piątek, 1 marca 2013, 23:12

Szerszen napisał(a):Ale ale... w szkołach uczą nadal, z tego co wiem niestety historii opartej na sterotypach narodowościowo-nacjonalistycznych z przełomu XIX i XX w. i Począwszy od Mieszka (przed którym tylko dzika głusza) - już chrześcijanina, jesteśmy w myśl wykładni ludem Słowiańskim.

Tu się mogę zgodzić tylko połowicznie. Prawda, że nie wszyscy mają tyle szczęścia, ale mnie choćby trafiła się historyczka dla której prawda historyczna jest najważniejsza. I choć ona jest skrajnym wypadkiem to jest wiele jej podobnych - od których młodzi dowiadują się, że na tych ziemiach Słowianie byli początkowo nieco nijacy, bo tylko kryli się po lasach, a bardziej panoszyli się germanie i Celtowie. Potem jakoś to się wymieszało. Znaczne uproszczenie, ale chcę po prostu pokazać, że dziś zaczyna się to zmieniać i coraz więcej historyków, również nauczycieli, przyznaje, że przed Mieszkiem wcale takiej dziczy nie było. I z całą pewnością nie było tak, że tu jest granica ziemi słowiańsko-germańskiej i po drugiej stronie nie znajdziesz już żadnego Słowianina a na naszej żadnego Germanina!

Szerszen napisał(a):Większość osób zresztą ma dziś historię głęboko, tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę... nic więc dziwnego, że naród coraz głupszy, bo odcięty od korzeni, nie ma dostępu do mądrości przodków ani nie jest w stanie per analogia dojść do wniosków o konsekwencjach rzeczywistości.

Tu się nie można nie zgodzić. Gdyby posłuchać co te głąby chodzące do szkoły wygadują to się miecz półtoraręczny w kieszeni otwiera. Skoro ich nie obchodzi, że Napoleon nie był malarzem co dopiero, skąd się wzięli, od kogo pochodzą i dlaczego podają sobie na powitanie prawą dłoń. Niestety, z ignorancją nic się nie zrobi, nie da się człowieka zmusić żeby zaczęło go obchodzić cokolwiek poza czubkiem nosa. A przecież skutki tego pięknie ująłeś.
Satu

Poprzednia strona

Powrót do Historia