OFIARY Z LUDZI

Re: OFIARY Z LUDZI

Postprzez Dachs » niedziela, 5 maja 2013, 20:09

Do tego czasu można przeczytać tekst Arkadiusza Sołtysiaka "Blot i symbel" z 1998 r. Jest tam wzmianka o możliwości składania ofiar z ludzi skazanych w USA na karę śmierci. Być może ten tekst jest źródłem informacji o możliwości takich praktyk. Tryb wypowiedzi jest "mocno przypuszczający".
Nie mogę teraz wkleić linku, ale można wrzucić "blot i symbel" w google - powinno wyrzucić w wynikach.
Dachs

Postprzez ThorrUlfR » poniedziałek, 6 maja 2013, 09:02

Wyjasniam - To nie tekst P. Sołtysiaka jest źródłem informacji!
Jak juz wczesniej napisalem współczesny sposób poswięcania ludzi na ofiary funkcjonował na stronie internetowej jednej z organizacji asatru w ameryce. Nie zapomniałem o tym i w wolnych chwilach przeszukuje dyski w poszukiwaniu tej strony gdyż jak nadmieniłem istnieje duże prawdopodobieństwo że ją skopiowałem. Jak tylko ja znajdę nie omieszkam udostępnić na forum.
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Ulf » poniedziałek, 6 maja 2013, 11:34

Dosc szeroko jest omowione to zagadnienie przez Kveldulfa Gundarssona w ksiazce "Our Troth" - takiej "asatryjskiej biblii" ]:D dla Amerykanow.
Our Troth is the single most comprehensive book available on the reborn religion of Heathenry -- the pre-Christian religion of the Germanic peoples.

http://www.amazon.com/Our-Troth-History-Kveldulf-Gundarsson/dp/1419635980
Ulf

Postprzez Hrefna » poniedziałek, 6 maja 2013, 12:25

Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez Ulf » poniedziałek, 6 maja 2013, 15:04

yyy... to chyba jakies inne wydanie czytalem ( nowsze/starsze? )- bo tu nie moge nic znalezc ( chyba ze przeoczylem przegladajac pobieznie) o wspoczesnych amerykanskich kindredach i ich wspolpracy z resortem sprawiedliwosci a konkretniej z wieziennictwem.
Ulf

Postprzez Hrefna » poniedziałek, 6 maja 2013, 15:36

To jest chyba w innym miejscu niż to, gdzie mowa jest o historycznych czterech rodzajach ofiar ludzkich, bo też tego znaleźć nie mogę. Albo to nieco ocenzurowane wydanie. Aczkolwiek całości nie czytałam.
Za to książka tegoż autora "Wotan - the Road to Walhalla" nieco mnie umęczyła, bo jest znakomitym przykładem nadinterpretacji źródeł, pod założoną nie za bardzo z nich wynikającą tezę... Jeśli ktoś chce, mam toto w pdfie, podzielę się.
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 7 maja 2013, 07:31

Dziękuje Ulfie wychodzi na to że nie sa to legendy!
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Ulf » wtorek, 7 maja 2013, 08:40

Nie, nie sa. W wielu amerykanskich wiezieniach istnieja lokalne asatryjskie kindredy. Niektore z nich ( w zaleznosci od przepisow czy tez wykladni prawa w danym stanie ) maja status organizacji religijnych czy tez stowarzyszen wyznaniowych - jak zwal tak zwal, w kazdym razie moga obchodzic swoje swieta i odprawiac obrzedy religijne. Dlatego tez obecnosc godiego ( w wersji amerykanskiej) i ofiara dla Odyna, podczas wykonywania wyroku smierci na asatryjczyku nie sa niczym niezwyklym.
Oczywiscie "wiezienne Asatru" ma swoj specyficzny koloryt, i niekoniecznie wpasowuje sie w nasz obraz Asatru - tym nie mniej, mimo swego radykalizmu jest ono czescia swiatowego Heathenry.
Ulf

Postprzez Thordis » wtorek, 7 maja 2013, 09:51

Moment. Czyli ofiarą w tym przypadku są więźniowie I TAK skazani na śmierć. Tak? Wówczas to jest, jak dla mnie, jak najbardziej uzasadnione. Bo dlaczego nie poświęcić takiego delikwenta Odynowi, skoro i tak by wylądował na krześle elektrycznym? A tak wilk syty i owca zjedzona, jak zjedzona by i tak była.
Thordis

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 7 maja 2013, 11:43

Tak Szanowna Thordis i dokładnie to napisałem 19 września 2012 roku, co zostało uznane za mocno kontrowersyjne :)
ThorrUlfR

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia