Jak stara jest nasza wiara?

Re: Jak stara jest nasza wiara?

Postprzez Ulf » poniedziałek, 31 marca 2014, 13:05

To moze spójrzmy na to inaczej...
Religia religią, bogowie bogami.
W porownaniu z religią nasi bogowie są "odwieczni".
Mimo ze tak naprawde to odwieczni nie są. Bo kiedys ich nie bylo...
Ulf

Postprzez Sigrarr » poniedziałek, 31 marca 2014, 13:35

Oczywiście, idąc do skrajności można by powiedzieć, że nic nie jest (od)wieczne, poza Wszechświatem w ogólności.
Ale wiadomo, że w takiej rozmowie ma się zwykle na myśli różne małe odwieczności (znaczące, że coś jest "od wieków", niekoniecznie od wszystkich ;) ).
Bogowie są dużo bardziej odwieczni niż Germanie ( ]:D ), bo na temat tego, co było przed narodzinami bogów, mamy tylko mitologię, a na temat tego, co było przed "narodzinami" Germanów mamy znaleziska oraz teorie i hipotezy naukowe (historyczne, językoznawcze itp.).
A Basia próbując zbyć temat poprzez uznanie religii za "odwieczną" sugerowała jakąś za dużą odwieczność i stąd mój głos w rozmowie. No.
Sigrarr

Postprzez BasiaBujko » sobota, 5 kwietnia 2014, 10:36

Ulf napisał(a):To moze spójrzmy na to inaczej...
Religia religią, bogowie bogami.
W porownaniu z religią nasi bogowie są "odwieczni".
Mimo ze tak naprawde to odwieczni nie są. Bo kiedys ich nie bylo...

Witaj Ulfie :-)
dziękuję za Twój pojednawczy tekst - cenię to sobie bardzo, ale pozwolisz, że nie do końca się z nim zgodzę - bo w podtekście sugerujesz uznanie (nie pamiętam już czyjej) teorii, że bogowie istnieją dopóki istnieje ich ostatni wyznawca - gdy on umiera umierają też bogowie - a ja nie chcę się z tym zgodzić - uważam, że bogowie będą istnieć nawet jeżeli (to taka robocza hipoteza ;-) ) umrze ostatni germanin, gdyż nie są oni tworem umysłu, ale bytem realnym - wierzę, że istnieją na prawdę, a nie są tylko umysłowa personifikacją "sił natury"....

... zresztą, taki chyba jest sens wypowiedzi Sigrarr'a
Bogowie są dużo bardziej odwieczni niż Germanie
, co nie znaczy , ze są odwieczni w tym zaznaczanym przez Niego "duzym" okresem - bo jak to przytomnie zauważa
bo na temat tego, co było przed narodzinami bogów, mamy tylko mitologię
, a mitologia wyraźnie wskazuje (to nic, ze nieco alegorycznie) co było zanim powstali bogowie [nota bene przed bogami (Asami) - bo co do Wanów trudno sie odnieść] "żył" już Surt jako strażnik południowej krainy ognia ) w tym sensie oczywiście Sigrarr ma rację - bogowie (Asowie) "powstali" w pewnym "historycznym" momencie, ale przecież są oni częścią "większej całości" mitologicznej, o której można powiedzieć, że że jest "odwieczna", stąd może trochę "na wyrost" - bez szerszego uzasadnienia - padły moje słowa o "odwieczności" zgodnie z zasadą "pars pro toto" a więc odwołując się do tytułu tego wątku "Jak stara jest nasza wiara?", a nie jak starzy są bogowie (Asowie), którzy są tylko częścią "Naszej wiary"....

... rekapitulując - osobiście uważam, że "historia mitologiczna", która przekracza tylko percepcję, określonej populacji trwa od "zawsze", a tylko na określonym poziomie "historycznego rozwoju/ewolucji" plemion germańskich została "odczytana" ..... i dlatego jest "odwieczna" !!! ... i oby w Naszej świadomości trwała na "wieki"... bądźmy jej wierni !!!
BasiaBujko

Postprzez Ulf » sobota, 5 kwietnia 2014, 11:22

BasiaBujko napisał(a): bo w podtekście sugerujesz uznanie (nie pamiętam już czyjej) teorii, że bogowie istnieją dopóki istnieje ich ostatni wyznawca - gdy on umiera umierają też bogowie - a ja nie chcę się z tym zgodzić - uważam, że bogowie będą istnieć nawet jeżeli (to taka robocza hipoteza ;-) ) umrze ostatni germanin, gdyż nie są oni tworem umysłu, ale bytem realnym - wierzę, że istnieją na prawdę, a nie są tylko umysłowa personifikacją "sił natury"....

Skad ten wniosek Basiu? Nigdzie czegos takiego nie napisalem, ani tez nie sugerowalem.
A sama teorie tego typu uwazam osobiscie za wielka bzdure ]:)
Ulf

Postprzez BasiaBujko » sobota, 5 kwietnia 2014, 13:24

Ulf napisał(a):
BasiaBujko napisał(a): bo w podtekście sugerujesz uznanie (nie pamiętam już czyjej) teorii, że bogowie istnieją dopóki istnieje ich ostatni wyznawca - gdy on umiera umierają też bogowie - a ja nie chcę się z tym zgodzić - uważam, że bogowie będą istnieć nawet jeżeli (to taka robocza hipoteza ;-) ) umrze ostatni germanin, gdyż nie są oni tworem umysłu, ale bytem realnym - wierzę, że istnieją na prawdę, a nie są tylko umysłowa personifikacją "sił natury"....

Skad ten wniosek Basiu? Nigdzie czegos takiego nie napisalem, ani tez nie sugerowalem.
A sama teorie tego typu uwazam osobiscie za wielka bzdure ]:)

Przepraszam, za zbyt pochopny wniosek wyciągnięty z Twojej wypowiedzi:
nasi bogowie ... tak naprawde to odwieczni nie są. Bo kiedys ich nie bylo...
,
która mogłaby bez szerszego kontekstu sugerować, iż kiedyś bogów (z kontekstu tego forum wynika, że germańskich !) nie było, czyli "stali się" z chwilą - no właśnie jaką ? - w domyśle tą kiedy jakiś "germanin" zaczął ich czcić, stał się ich wyznawcą ... - wybacz Ulfie i dziekuję, za Twoje sprostowanie

Tak na marginesie, to wydaje mi się, że ważne jest właściwe rozumienie pojęcia "etniczności wiary/religii" czyli związanej z konkretnym "etnosem" w Naszym przypadku germańskim/nordyckim, a uświadamianiem sobie istnienia, przez konkretne osoby, elementów konfesyjnych (wyznaniowych).
BasiaBujko

Postprzez Hrefna » sobota, 5 kwietnia 2014, 13:29

Bo bogowie nie są odwieczni. Ani wieczni - mają początek i koniec. Jeśli brać pod uwagę źródła - nie byli nawet pierwszymi istotami, które pojawiły się na świecie. Moim zdaniem nie mają też wymiaru kosmicznego (ale to już moje zdanie, dość kontrowersyjne) - powiązani są z jedną konkretną planetą, zachodzącymi na niej procesami i istniejącym na niej życiem, inne planety mają swoich innych bogów.
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez Sigrarr » sobota, 5 kwietnia 2014, 14:10

Nie chcę się bawić w moderatora, ale... się pobawię ]:P Temat jest w dziale HISTORIA, a nie MITOLOGIA, więc tak naprawdę natura bogów, "historia mitologiczna" i poetyckie odwieczności są tutaj NIE NA MIEJSCU.

Basiu...
... rekapitulując - osobiście uważam, że "historia mitologiczna", która przekracza tylko percepcję, określonej populacji trwa od "zawsze", a tylko na określonym poziomie "historycznego rozwoju/ewolucji" plemion germańskich została "odczytana" ..... i dlatego jest "odwieczna" !!! ... i oby w Naszej świadomości trwała na "wieki"... bądźmy jej wierni !!!

Rzecz w tym, że to miejsce na rozmowę o tym, kiedy się zaczęło to, co nazwałaś "poziomem historycznego rozwoju", a nie "historia mitologiczna"!
To uwaga również do mnie, by pisać na temat, zamiast odpowiadać na wszystko co mi (nie) pasuje.
Proszę, prowadźmy dalszą rozmowę na temat FAKTÓW I TEORII HISTORYCZNYCH, a nie mając nic ciekawego o nich do napisania, zaczekajmy aż coś ciekawego przyjdzie nam do głowy.
W przeciwnym wypadku będę zmuszony wyrazić swoją dezaprobatę.

Dziękuję za uwagę ]:/
Sigrarr

Postprzez Ulf » sobota, 5 kwietnia 2014, 14:30

Juz chcialem cytowac Völuspe, ale Sigrarr ma racje - to dzial HISTORIA.
A "historycznie" nie da sie dowiesc jak "starzy" sa nasi bogowie, czy tez jak "stara" jest nasza wiara.
W zwiazku z czym, milkne w tym temacie ]:D

Ale obrazek ladny wam na zakonczenie wrzuce :D

Obrazek
[Odyn rozmawia z völvą]
Ulf

Postprzez BasiaBujko » sobota, 5 kwietnia 2014, 14:41

Ulf napisał(a):.... "historycznie" nie da sie dowiesc jak "starzy" sa nasi bogowie, czy tez jak "stara" jest nasza wiara.
W zwiazku z czym, milkne w tym temacie ]:D

Masz rację Ulfie - w związku, z tym ja także milknę... i dziękuję Sigrarr, że zmitygowałeś się, bo rzeczywiście Nasza dyskusja schodziła na dziwne pola mitologiczne...
BasiaBujko

Postprzez Hrefna » sobota, 5 kwietnia 2014, 14:45

Wydaje mi się, że da się mniej więcej dowieść na przykład, kiedy - w jakim okresie historii - nastąpił podział na dwa boskie rody czy też przypisanie bogom konkretnych siedzib. Podobnie da się dowieść, kiedy mniej więcej zaczęto czcić niektórych bogów (a swoją drogą zaprzestano oddawania czci innym). Lub kiedy w ludzkiej świadomości któreś z bogów wyewoluowało na kilka odrębnych postaci albo z kilkorga postaci scaliło się w jedną. W sumie mogłoby się to przekształcić w akademicko-scholastyczną dyskusję na przykład o tym, kiedy i jakie boginie w ludzkim postrzeganiu świata wyewoluowały z archaicznej małżonki Najwyższego - i czy matka Thora, Holle, Erde, Frau Woden Frigg i Freya, to w ostatecznym rozrachunku ta sama osoba czy nie... Tylko zastanawiam się po co i jakie to ma znaczenie, zwłaszcza że każdy wyznawca widzi to w oparciu o własne UPG inaczej.
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia