Prostytucja?

Re: Prostytucja?

Postprzez KozioU » piątek, 3 czerwca 2011, 20:51

A czemu bogini miłości (i to tej fizycznej, a nie romantycznej) miałaby się hamować w kwestii seksu z kimkolwiek?? Bo wg chrześcijańskich norm moralnych "sie puszcza"??
Obrazek
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez BasiaBujko » poniedziałek, 27 stycznia 2014, 21:29

Nie wiem czy dobrze myślę,
ale z tego co można znaleźć w literaturze, to osady wikingów składały sie z tzw. długich domów, gdzie Pan Domu żył zgodnie, z reszta "domowników", którymi oprócz najbliższej rodziny byli także członkowie dalszej rodziny, a nawet niewolnicy i była to bardzo zgodna "wspólnota" (przecież współcześnie w Asatru, ze wspólnotą "rodzinną" [kindred] ma być w zamyśle (jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie !) taką jednością - nie było więc potrzeby "uprawiania" nierządu za pieniądze, wszyscy wspólnie walczyli o przetrwanie, wiedząc że tylko razem są silni - dopiero chrześcijaństwo ze swoim podkreślaniem indywidualizmu, spowodowało rozbicie pierwotnej wspólnoty-rodziny, czyli jak to się mówi "zatomizowało społeczeństwo" i pojawił sie tzw. interes własny, a więc można już było "się sprzedawać"...
Sądzę, więc że coś takiego jak "prostytucja za pieniądze" w ogóle we wczesnych społecznościach wikingów w ogóle nie istniała...
BasiaBujko

Postprzez Hrefna » poniedziałek, 27 stycznia 2014, 22:57

Basiu, a przeczytałaś cały wątek? Inne wątki też ci trochę umknęły - nie utożsamiałabyś tak jednoznacznie kultury/religii germańskiej z "wikingami", gdybyś zapoznała się z treścią forum...
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez BasiaBujko » sobota, 29 marca 2014, 22:48

Hrefna napisał(a):Basiu, a przeczytałaś cały wątek? Inne wątki też ci trochę umknęły - nie utożsamiałabyś tak jednoznacznie kultury/religii germańskiej z "wikingami", gdybyś zapoznała się z treścią forum...

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale przecież pytanie które rozpoczęło ten watek brzmiało :
Jak w epoce Normanów wyglądało zjawisko nazywane nierządem lub prostytucją? Na pewno istniało ale w jakiej skali i co mówi o tym Asatru?

Rozumiem więc, że nie mówimy o germanach w ogólności, lecz o Normanach, czyli w zaokragleniu "wikingach" i do tego odnosi się mój głos w dyskusji !

Natomiast, rzeczywiscie chyba umyka nam druga część tej wypowiedzi "założycielskiej" tj. co o tym mówi współczesne oblicze tej wiary/ kultury tj. asatru - sądzę, że chyba nic i myślę, że rację ma KozioU, który stwierdza :
Nic nie mówi, a co ma mówić? Każdy potrafi myśleć za siebie i nie potrzebuje się sugerować cudzym zdaniem....
BasiaBujko

Poprzednia strona

Powrót do Historia