Witam!

dział powitalny

Witam!

Postprzez Leifr » środa, 12 listopada 2014, 19:57

Witam! :)
Nazywam się Ragnar, jestem z Łodzi i mam 16 lat. Od małego dzieciaka interesowałem się kulturą skandynawską , czym "zaraził' mnie mój ojciec ( pasjonat kultury skandynawskiej i celtyckiej , i stąd imię Ragnar ). W każdym razie od około roku zacząłem się interesować runami "futhark" , dzięki czemu właśnie tu jestem. Na Asatru natknąłem się dosłowni przez przypadek na stronie "http://www.runy.net.pl". I tak zacząłem czytać o tej właśnie religii. Chciałbym stać się wyznawcą Asatru. Sporo nad tym myślałem, przyszedłem na to forum dowiedzieć się czegoś o świętach i o tym jak mogę zostać jednym z wyznawców Asatru. I mam jedno dość ważne pytanie które mnie nurtuje, jak powiedzieć otwarcie rodzinie że będę wierzył w "Asów"? Przechodził ktoś z was przez coś takiego ? Jeśli tak to jak zareagowali wasi krewni ?
Leifr

Re: Witam!

Postprzez Wiewióra » czwartek, 13 listopada 2014, 16:13

Witaj!
Co do Twojego pytania - przede wszystkim bądź pewien, że to właśnie Asatru. Lepiej oszczędzić bliskim kilku "rewelacji" z cyklu zmieniania wyznania, a z własnego doświadczenia wiem, że im ich mniej, tym lepiej, poza tym, każda kolejna zmiana będzie bardziej lekceważona, bo skoro przeszło wcześniej, to może tym razem też.
Jeśli zaś chodzi o mój "coming out", było ciężko, ale z czasem się uspokoiło. W prawdzie moi rodzice nadal lekko się jeżą, kiedy oświadczam, że idę na blot, ale wolę to, niż wymyślanie powodów, dlaczego znikam na dzień, dwa, trzy i dlaczego kupuję wtedy całe litry miodu :P Moja mama bała się, że przez zmianę wiary stracimy część rodzinnej atmosfery świąt - one są jednak najważniejszą częścią roku, jako że moja rodzina nigdy wybitnie do kościoła często nie chodziła. Za to mój ojciec burzył się zerwaniem z tradycją i porzuceniem ojcowizny. Na całe szczęście święta asatryjskie w dużej mierze pokrywają się z katolickimi, nawet się za bardzo nie gryząc, więc po czasie cała rodzina przywykła do małych zmian.
Ciekawa jestem, czy w tym roku w czasie Wigilii będę mogła wznosić toasty miodem...? :D
Wiewióra

Postprzez Thurs_84 » czwartek, 13 listopada 2014, 16:49

Zadałeś trudne pytanie Ragnarze. To w jaki sposób powiedzieć o tym, że będziesz asatryjczykiem zależy od wielu czynników, w jakim jesteś wieku, jaka jest twoja rodzina, jakie mają poglądy. Nie ma też chyba w przypadku tej odpowiedzi "złotego środka". Jeśli np mieszkasz sam i jesteś dorosły, to część problemów znika. Natomiast jeśli jesteś np nastolatkiem i jesteś uzależniony od rodziny po jakimś względem to wtedy już tak łatwo nie ma ]:) Wszystko tak na prawdę zależy do twojej rodziny, moim zdaniem nikt z nas nie powinien się z tym kryć. Kłóci się to jakoś z asatryjską zasadą odwagi i honoru, więc nie należy robić czegoś bo tak chcę mama,tata,dziadek,babcia itd. Jeszcze gorzej jeśli np ktoś wymusza na tobie wiarę szantażem. Najlepszy sposób to spróbować wyjaśnić twojej rodzinie na czym to polega, jak to wygląda bo wtedy będzie Ci łatwiej rozmawiać. A tak podsumowując, to Ty raczej nie będziesz miał większych kłopotów z powiadomieniem o wierze w Asów i Wanów, swoich rodziców. Wspomniałeś, że twój ojciec jest pasjonatem kultury skandynawskiej i masz na imię Ragnar. Na moje oko, będziesz miał łatwiej niż wielu innych młodych asatryjczyków @]:D
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez Leifr » czwartek, 13 listopada 2014, 17:37

Wiewióra napisał(a):Witaj!
Co do Twojego pytania - przede wszystkim bądź pewien, że to właśnie Asatru. Lepiej oszczędzić bliskim kilku "rewelacji" z cyklu zmieniania wyznania, a z własnego doświadczenia wiem, że im ich mniej, tym lepiej, poza tym, każda kolejna zmiana będzie bardziej lekceważona, bo skoro przeszło wcześniej, to może tym razem też.
Jeśli zaś chodzi o mój "coming out", było ciężko, ale z czasem się uspokoiło. W prawdzie moi rodzice nadal lekko się jeżą, kiedy oświadczam, że idę na blot, ale wolę to, niż wymyślanie powodów, dlaczego znikam na dzień, dwa, trzy i dlaczego kupuję wtedy całe litry miodu :P Moja mama bała się, że przez zmianę wiary stracimy część rodzinnej atmosfery świąt - one są jednak najważniejszą częścią roku, jako że moja rodzina nigdy wybitnie do kościoła często nie chodziła. Za to mój ojciec burzył się zerwaniem z tradycją i porzuceniem ojcowizny. Na całe szczęście święta asatryjskie w dużej mierze pokrywają się z katolickimi, nawet się za bardzo nie gryząc, więc po czasie cała rodzina przywykła do małych zmian.
Ciekawa jestem, czy w tym roku w czasie Wigilii będę mogła wznosić toasty miodem...? :D

No moja rodzina też nie jest za bardzo religijna , jeśli o chodzenie do kościoła chodzi. Poza tym każdy wie że nie jestem wierzący jednak nikt nie przepada jak zabieram głos w sprawie religii itp. Mam nadzieje że dobrze to zniosą :D . Rodzice to pół biedy , ale z dziadkiem i babcią to będzie już trudno. Na razie chyba poczekam do osiemnastki i wtedy im się przyznam. I apropos " przede wszystkim bądź pewien, że to właśnie Asatru" , uważam że wystarczająco przemyślałem tą sprawę. I co najważniejsze ta religia do mnie przemawia . Jednak muszę jeszcze sporo poczytać i się poduczyć :)
Dzięki za odpowiedź @]:D
Ostatnio edytowano czwartek, 13 listopada 2014, 17:51 przez Leifr, łącznie edytowano 1 raz
Leifr

Postprzez Leifr » czwartek, 13 listopada 2014, 17:50

Thurs_84 napisał(a):Zadałeś trudne pytanie Ragnarze. To w jaki sposób powiedzieć o tym, że będziesz asatryjczykiem zależy od wielu czynników, w jakim jesteś wieku, jaka jest twoja rodzina, jakie mają poglądy. Nie ma też chyba w przypadku tej odpowiedzi "złotego środka". Jeśli np mieszkasz sam i jesteś dorosły, to część problemów znika. Natomiast jeśli jesteś np nastolatkiem i jesteś uzależniony od rodziny po jakimś względem to wtedy już tak łatwo nie ma ]:) Wszystko tak na prawdę zależy do twojej rodziny, moim zdaniem nikt z nas nie powinien się z tym kryć. Kłóci się to jakoś z asatryjską zasadą odwagi i honoru, więc nie należy robić czegoś bo tak chcę mama,tata,dziadek,babcia itd. Jeszcze gorzej jeśli np ktoś wymusza na tobie wiarę szantażem. Najlepszy sposób to spróbować wyjaśnić twojej rodzinie na czym to polega, jak to wygląda bo wtedy będzie Ci łatwiej rozmawiać. A tak podsumowując, to Ty raczej nie będziesz miał większych kłopotów z powiadomieniem o wierze w Asów i Wanów, swoich rodziców. Wspomniałeś, że twój ojciec jest pasjonatem kultury skandynawskiej i masz na imię Ragnar. Na moje oko, będziesz miał łatwiej niż wielu innych młodych asatryjczyków @]:D

No ojciec chyba powinien mnie zrozumieć i w nim poszukam wsparcia :) A jeśli chodzi o zasadę "honoru i odwagi" to w sumie mógłbym się do tego przyznać nawet teraz , jednak chcę żeby wzięto moje słowa na poważnie a nie po prostu powiedzenie "co ty za głupot się naczytałeś". Uważam że trochę jeszcze dokładniej na temat asatru poczytam dowiem się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach , dowiem się więcej niż wiem dotychczas i wtedy im o wszystkim powiem. Mam jedynie nadzieje że reszta rodziny np. dziadek i babcia to zrozumieją . Bo znając życie to babcia pomyśli że chyba jakiś diabeł we mnie wstąpił :D (Babcia w przeciwieństwie do reszty rodziny to typ zagorzałej katoliczki... jest w porządku ale tematu religii katolickiej lepiej w jej obecności nie poruszać :D) No i niestety przez najbliższe około 2 lata będę od rodziny uzależniony, ale jak będę miał prawko, to mam zamiar pojechać na blot i w 100% przyjąć wiarę asatryjską . Bo z tego co słyszałem to podczas swojego pierwszego blotu stanę się prawdziwym asatryjczykiem ? Ogólnie to muszę jeszcze wiele rzeczy się dowiedzieć .
Dziękuję za odpowiedź @]:D
Leifr

Postprzez Thordis » czwartek, 13 listopada 2014, 18:48

Leifr napisał(a):A jeśli chodzi o zasadę "honoru i odwagi" to w sumie mógłbym się do tego przyznać nawet teraz , jednak chcę żeby wzięto moje słowa na poważnie a nie po prostu powiedzenie "co ty za głupot się naczytałeś". Uważam że trochę jeszcze dokładniej na temat asatru poczytam dowiem się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach , dowiem się więcej niż wiem dotychczas i wtedy im o wszystkim powiem.

To bardzo rozsądne podejście! I naprawdę miło słyszeć je od tak młodego człowieka ]:) Świadczy o Twoim poważnym stosunku do sprawy, odpowiedzialności, a także szacunku do Twoich rodziców i dziadków. Postawa naprawdę godna pochwały @]:D

Ja nie będę wypowiadała się w temacie coming outu, bo mnie akurat on nie za bardzo dotyczy, natomiast chciałabym po pierwsze się przywitać ( ];) ), a po drugie poradzić Ci wybranie się na któreś z łódzkich spotkań asatryjskich. W Łodzi działa fajna, prężna grupa asatryjczyków, ludzie spotykają się w realu i na pewno chętnie z Tobą porozmawiają osobiście i poznają Cię. Forum warto czytać, pytać, dyskutować, ale zawsze nie ma to jak prawdziwa rozmowa z realnymi ludźmi ;)
Thordis

Postprzez Leifr » czwartek, 13 listopada 2014, 19:55

Thordis napisał(a):
Leifr napisał(a):A jeśli chodzi o zasadę "honoru i odwagi" to w sumie mógłbym się do tego przyznać nawet teraz , jednak chcę żeby wzięto moje słowa na poważnie a nie po prostu powiedzenie "co ty za głupot się naczytałeś". Uważam że trochę jeszcze dokładniej na temat asatru poczytam dowiem się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach , dowiem się więcej niż wiem dotychczas i wtedy im o wszystkim powiem.

To bardzo rozsądne podejście! I naprawdę miło słyszeć je od tak młodego człowieka ]:) Świadczy o Twoim poważnym stosunku do sprawy, odpowiedzialności, a także szacunku do Twoich rodziców i dziadków. Postawa naprawdę godna pochwały @]:D

Ja nie będę wypowiadała się w temacie coming outu, bo mnie akurat on nie za bardzo dotyczy, natomiast chciałabym po pierwsze się przywitać ( ];) ), a po drugie poradzić Ci wybranie się na któreś z łódzkich spotkań asatryjskich. W Łodzi działa fajna, prężna grupa asatryjczyków, ludzie spotykają się w realu i na pewno chętnie z Tobą porozmawiają osobiście i poznają Cię. Forum warto czytać, pytać, dyskutować, ale zawsze nie ma to jak prawdziwa rozmowa z realnymi ludźmi ;)

Dziękuję bardzo za pochwałę :). Szczerze to jestem wręcz dumny , słysząc te słowa od doświadczonej w asatru osoby (Wnioskuję po ogromnej ilości postów) ]:). No z wielką chęcią bym z kimś z Łodzi na temat asatru pogadał. Tylko niestety nikogo takiego na razie nie znam. W każdym razie to mam do Ciebie pytanie, czy "Bloty" są organizowane tylko na specjalne okazję jak np: Dísablót czy Thorrablot i inne święta. Czy może przynajmniej raz na jakiś czas np. raz na 2 miesiące pomijając święta ? Jak jest na ten temat coś powiedziane na forum to mogłabyś mnie tam "odesłać" ;) ?
Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)
Leifr

Postprzez Thordis » czwartek, 13 listopada 2014, 20:09

Tutaj jest temat, w którym zawsze pojawiają się ogłoszenia o spotkaniach organizowanych w Łodzi: viewtopic.php?f=54&t=141 Masz w nim też konkretne osoby z Twoich okolic, do których na pewno możesz się bez problemu zgłosić z wszelkimi pytaniami odnośnie spotkań w realu ];)

Ale zanim wybierzesz się na blot, najlepiej najpierw po prostu spotkaj się z ludźmi na mieście i zapoznaj :)
Thordis

Postprzez Leifr » piątek, 14 listopada 2014, 17:03

Dzięki za linka Thordis , na pewno tam zajrzę :).
Leifr

Postprzez Lukrecja » piątek, 14 listopada 2014, 20:10

Ahoj, rówieśniku :D
Mam nadzieję, że będziesz dobrze się u nas czuł. Przy okazji chciałabym zaprosić Cię na naszą młodzieżową grupę asatryjską na FB: https://www.facebook.com/groups/mlodzi.asatryjczycy/ Powstała przede wszystkim po to, by rozwiać wątpliwości początkujących, ale także, by ułatwić nawiązanie znajomości z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach, szczególnie jak nie ma się możliwości aktywnie uczestniczyć w blotach i spotkaniach ;)
Lukrecja

Następna strona

Powrót do Hailsa!