Asowie
Nazwa Æsir najprawdopodobniej wywodzi się od ansu - "pan, władca" (sanskryt), anses - "bogowie" (łaciński - gocki).
Określani również reginn ("radzący", "rządzący) sprawują władzę nad bieżącymi sprawami tego świata. Nie mają jednak władzy nad losem a przeznaczeniem większości z nich jest śmierć podczas Ragnarök. Nie są więc ani wszechmocni, ani nieśmiertelni. Asowie to bogowie bliscy ludziom pod wieloma względami - zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i o mentalność. Są oni z reguły bogami identyfikowanymi z siłą, walką, władzą, wewnętrznym porządkiem i zorganizowaniem. Ich wyraźna wojowniczość i dominująca rola zdają się wskazywać na powiązania z klasą rządzącą i wojownikami, z ludźmi przyzwyczajony do narzucania swej woli innym. I tak właśnie odbieramy Odyna, Thora czy Tyra. Nawet boginie, pochodzące z tego rodu (Asynje), są zdecydowanie władcze - np. Frigg, która opiekuje się każdą dziedziną życia domowego i rodzinnego, patronując zamężnym kobietom. I to właśnie oznaką niczego innego, jak domowej władzy tych ostatnich, były klucze noszone przez nie u pasa.
Staroeddaiczna Wieszczba Wolwy informuje, że pierwotnie Asów było dwunastu, ale poza Baldrem nie wymienia ich imion. Z całą pewnością jednak można jako Asów wymienić następujących Bogów: Baldr, Bragi, Forseti, Heimdall, Hod, Honir, Odyn, Thor, Tyr, Ull, Wali i Widar. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie Odyn, Tyr i Thor (ucieleśniający funkcje zarówno o charakterze magiczno-prawnym, jak i militarnym). Z kolei Asynje to Frigg, Freya, Eir, Fulla, Gefjon, Gna, Hlin, Lofn, Saga, Sjofn, Snotra, Syn, War i Wor.
Dowodem kultu Asów jeszcze w starożytności jest napis runiczny ansau vija ("poświęcam Ansom", czyli Asom) na pochodzącej z III wieku zapince znalezionej na duńskiej wyspie Fionii. Rdzeń ans, ass pojawia się wcześnie i często w imionach germańskich (np. gocki król Ansila, longobardzkie imię Ansgranus, Ansgar, Anzelm etc).
Siedzibą Asów jest Asgard ( Ásgarðr - "Gród Asów", Ásaheimr - "Domostwo Asów"), w którym znajduje się większość boskich siedzib. Do Asgardu prowadzi most Bifrost, który można zobaczyć w postaci tęczy. Według Snorriego zbudowali go Asowie i łączy on ziemię z niebiosami, zwany jest Asabru - "Mostem Asów".
Dodatkowe źródła (poza wymienionymi w tekście): "Mitologia skandynawska w epoce Wikingów" Leszka Pawła Słupeckiego.